Ceny prądu będą większe dla klientów wszystkich czterech sprzedawców: Enei, Energi, PGE Obrót i Tauronu
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Kolejne podwyżki ceny prądu. Zatwierdzono następną taryfę, wiemy o ile droższą

Ceny prądu znane już dla wszystkich czterech dostawców. Prezes Urzędu Regulacji energetyki zakończył ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 roku i zatwierdził taryfę PGE Obrót. Klienci tego sprzedawcy zapłacą średnio o 8 zł więcej.

Ceny prądu 2020 - prezes URE zatwierdził wszystkie taryfy

W wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu 2019 i styczniu tego roku przez Prezesa URE nowych taryf, w 2020 roku ceny prądu dla gospodarstw domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o ok. 9 złotych miesięcznie.

Urząd podaje, że dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, ceny prądu będą odpowiednio wyższe. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.

Ceny prądu

W połowie grudnia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę Operatora Systemu Przesyłowego (PSE), pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej (tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator, innogy Stoen Operator) oraz taryfę na sprzedaż energii sprzedawcy z urzędu - Tauron Sprzedaż. 30 grudnia zakończyły się postępowania w sprawie taryf dla spółek Enea i Energa Obrót, a 3 stycznia br. regulator zatwierdził taryfę PGE Obrót - podaje URE.

Urząd poinformował, że każdy z czterech sprzedawców może wprowadzić nowe ceny prądu dla gospodarstw domowych, w stosunku do których będzie stosował taryfę zatwierdzaną przez Prezesa URE, najwcześniej po 14 dniach od ich opublikowania przez regulatora. Oznacza to, że Tauron Sprzedaż mógł wprowadzić podwyżki od 1 stycznia br., Energa Obrót i Enea od 14 stycznia br., a PGE Obrót od 18 stycznia tego roku.

Jednocześnie, nowe stawki będą obowiązywały w terminach wnioskowanych przez przedsiębiorstwa: dla Enei i PGE Obrót - do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż - do końca 2020 roku.

Nowe ceny prądu

W grudniu Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję o nowych taryfach dla sprzedawców energii elektrycznej na 2020 rok. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 grudnia, prezes URE Rafał Gawin poinformował o podniesieniu stawek dla Tauronu. Z pozostałymi sprzedawcami (Energa, Enea, PGE) nie udało się wówczas osiągnąć porozumienia w sprawie nowych stawek.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News