Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:22

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

pixabay, IADE-Michoko
pixabay, IADE-Michoko

Ceny paliw w przyszłym tygodniu nie będą zawzięcie szybować w górę. Kierowcy mogą być na razie spokojni o swoje portfele.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób kształtują się ceny paliw

  • Dlaczego nie będzie podwyżek cen paliw

Ceny paliw stabilne

Na ceny paliw na stacjach benzynowych są uzależnione od aktualnej sytuacji ropy na rynkach międzynarodowych. Dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z epetrol.pl informują, że obecnie cena za baryłkę ropy wynosi 72 dolary.

Za obecną cenę jest poniekąd odpowiedzialna pandemia koronawirusa, bowiem obecnie na świecie ścierają się dwa nastroje. Pierwszy jest optymistyczny, ponieważ Europa i USA powoli pokonują COVID-19, natomiast drugi pesymistyczny, bo wysoki poziom zachorowań wciąż utrzymuje się w Indiach.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku wynosiła 70,13 dol., czyli niżej o 0,23 proc. Ropa Brent na giełdzie w Londynie wyceniona została na 72,36 dol. za baryłkę, a zatem niżej o 0,21 proc. - poinformowała PAP.

Ceny paliw nie zaskoczą kierowców

Ceny ropy na rynku międzynarodowym znajdują odzwierciedlenie na stacjach benzynowych w Polsce. Jak podkreślają analitycy e-petrol.pl, na razie polscy kierowcy nie mają powodu do obaw.

Średnia cena benzyny 98-oktanowej wyniesie 5,56-5,67 zł/l, natomiast Pb95 będzie kosztować 5,25-5,36 zł/l. Za olej napędowy zapłacimy 5,17-5,28 zł/l, natomiast za autogaz LPG za 2,34-2,39 zł/l. Uśrednione ceny mają obowiązywać od 14 do 20 czerwca.

Jest to jedna z najbardziej optymistycznych wiadomości dla polskich kierowców. Dotychczas ceny paliw ciągle rosły.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]