BiznesINFO.pl Polska i Świat Nad Bałtykiem możesz obłowić się w bursztyn. Ale tylko w konkretnych miejscach
flickr

Nad Bałtykiem możesz obłowić się w bursztyn. Ale tylko w konkretnych miejscach

16 sierpnia 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Nad morzem możesz zbierać bursztyn tylko pod pewnymi warunkami

Bursztyn pozostaje jedną z najbardziej cenionych pamiątek znad polskiego morza. Jednak niewiele osób wie, że rekreacyjnie zbierając tę kopalinę na nadmorskiej plaży możemy być o krok od przestępstwa. Jak podaje forsal.pl, Urząd Morski w Gdyni ostrzega, że bursztyn można zbierać amatorsko tylko w określonych miejscach i przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków. Jest to dozwolone tylko na plażach i na płaskich pobrzeżach. Czynność ta powinna być wykonywana ręcznie, bez użycia narzędzi przemysłowych takich jak sita, motopompy, płuczki czy sprzęt przeznaczony do prac ziemnych. Bursztyn powinien być poza tym zbierany w taki sposób, aby struktura gruntu czy dna morskiego nie uległa przy tym naruszeniu. Kolejnym warunkiem legalności zbierania bursztynu jest nieuciążliwy dla innych plażowiczów charakter tego zajęcia. Niedozwolone jest zbieranie bursztynu na wydmach, klifach oraz w lasach i parkach narodowych. Do amatorskiego zbierania bursztynu nie potrzeba zezwolenia urzędu morskiego.

Żeby wydobywać bursztyn, potrzebujesz specjalnej koncesji

Jak podaje forsal.pl, na ślady nielegalnego wydobycia bursztynu natrafiono ostatnio w lesie na Mierzei Wiślanej, gdzie sprawcy zdewastowali w związku z tym 100 metrów kwadratowych lasu. Tego typu przestępstwa - choć wciąż się zdarzają - pozostają jednak marginalne. "W ciągu ostatnich lat działalność tego typu na szczęście znacznie się zmniejszyła zarówno na Mierzei Wiślanej, jak i w rejonie Wyspy Sobieszewskiej i Stogów. Nie oznacza to oczywiście, że poza pasem technicznym problemu nie ma. Jest i mamy świadomość, jak destrukcyjnie takie nielegalnie działania wpływają zarówno na gospodarkę leśną, ekosystem, jak i bezpieczeństwo osób rekreacyjnie korzystających z nadmorskich terenów" - czytamy na portalu forsal.pl słowa Małgorzaty Kierzkowskiej, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni. Osoby zainteresowane wydobyciem bursztynu w celach komercyjnych powinny więc wcześniej odpowiednio się przygotować, bo inaczej mogą się wpakować w kłopoty. Do wydobycia bursztynu z gruntu - a nie tylko z jego powierzchni - z użyciem specjalistycznych narzędzi i na skalę przemysłową potrzebna jest odpowiednia koncesja na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin. Koncesję taką może wydać minister środowiska.

<

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie