BiznesINFO.pl
BP wyprzedaje swoją petrochemię

Public Domain Pictures

BP szuka oszczędności. Sprzedaje ważną gałąź swojego biznesu

29 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

BP wycofuje się z działalności petrochemicznej. Powód? Oszczędności. Znamy kwotę transakcji, w której BP sprzedało pokaźną część swojego biznesu.

BP sprzedaje cały swój segment petrochemiczny. Nabywcą została spółka Ineos. Jak dowiadujemy się z serwisu WNP, wartość transakcji to 5 miliardów dolarów. Decyzja BP oznacza, że koncern osiągnął swój cel - sprzedaż aktywów o wartości 15 miliardów dolarów. Związane jest to z planami reorganizacji marki. Dyrektor generalny BP, Bernard Looney, chce by BP stało się liderem z zakresie energii "niskoemisyjnej".

BP wyprzedaje petrochemię

Jak dodaje portal WNP działalnośc petrochemiczna wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie BP nie chce ich ponosić i woli skupić się na innych segmentach rynku. Do tej pory BP zatrudniało 1700 osó do obsługi procesów związanych z petrochemią. Jeżeli chodzi o wytworzone produkty - BP zamknął 2019 rok z wynikiem 9,7 miliona ton. Nie chce już jednak inwestować w tę gałąź przemysłu.

Zakłady BP, które zostaną sprzedane mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Trynidadzie i Tobago, Wielkiej Brytanii, Belgii, Chinach, Malezji i Indonezji. W transakcji nie uwzględniono jednak jednego zakładu petrochemicznego. Mieści się on  w Gelsenkirchen i Mulheim w Niemczech. Jak dowiadujemy się z portalu WNP, transakcja warta jest 5 miliardów dolarów. BP wyprzedaje niemal cały swój segment petrochemiczny. Firma chce skupić się coraz szerszym rynku niskoemisyjnym.

Nowym nabywcą zakładów petrochemicznych jest firma Ineos, Posiada ona ponad 180 swoich fabryk w 26 krajach. Zatrudnienie w Ineos przekracza 22 tysiące osób. Nie wiadomo na razie, czy osoby, które pracowały dla BP znajdą zatrudnienie u nowego właściciela fabryk.

Tagi:

ropaPaliwo

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >