BiznesINFO.pl > Polska i Świat > BP szuka oszczędności. Sprzedaje ważną gałąź swojego biznesu
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:57

BP szuka oszczędności. Sprzedaje ważną gałąź swojego biznesu

BP wyprzedaje swoją petrochemię
Public Domain Pictures

BP sprzedaje cały swój segment petrochemiczny. Nabywcą została spółka Ineos. Jak dowiadujemy się z serwisu WNP, wartość transakcji to 5 miliardów dolarów. Decyzja BP oznacza, że koncern osiągnął swój cel - sprzedaż aktywów o wartości 15 miliardów dolarów. Związane jest to z planami reorganizacji marki. Dyrektor generalny BP, Bernard Looney, chce by BP stało się liderem z zakresie energii "niskoemisyjnej".

BP wyprzedaje petrochemię

Jak dodaje portal WNP działalnośc petrochemiczna wymaga wielu nakładów finansowych. Obecnie BP nie chce ich ponosić i woli skupić się na innych segmentach rynku. Do tej pory BP zatrudniało 1700 osó do obsługi procesów związanych z petrochemią. Jeżeli chodzi o wytworzone produkty - BP zamknął 2019 rok z wynikiem 9,7 miliona ton. Nie chce już jednak inwestować w tę gałąź przemysłu.

Zakłady BP, które zostaną sprzedane mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Trynidadzie i Tobago, Wielkiej Brytanii, Belgii, Chinach, Malezji i Indonezji. W transakcji nie uwzględniono jednak jednego zakładu petrochemicznego. Mieści się on  w Gelsenkirchen i Mulheim w Niemczech. Jak dowiadujemy się z portalu WNP, transakcja warta jest 5 miliardów dolarów. BP wyprzedaje niemal cały swój segment petrochemiczny. Firma chce skupić się coraz szerszym rynku niskoemisyjnym.

Nowym nabywcą zakładów petrochemicznych jest firma Ineos, Posiada ona ponad 180 swoich fabryk w 26 krajach. Zatrudnienie w Ineos przekracza 22 tysiące osób. Nie wiadomo na razie, czy osoby, które pracowały dla BP znajdą zatrudnienie u nowego właściciela fabryk.

Tagi: ropa Paliwo
Polecane