Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Smutna wiadomość dla seniorów. Zmieniono plany, nie mogą liczyć na wsparcie od rządu
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 16.07.2020 02:00

Smutna wiadomość dla seniorów. Zmieniono plany, nie mogą liczyć na wsparcie od rządu

Bon 500 plus nie dla emerytów. Sejm odrzucił poprawkę Senatu.
https://pixabay.com/anaterate

Bon 500 plus przynosił same problemy

Przypomnijmy, że od początku o problemach związanych z bonem turystycznym informowała nawet branża turystyczna. Nieuchwalony wówczas bon 500 plus na wakacje blokował branżę, ponieważ beneficjenci z zarezerwowaniem wczasów czekali do momentu uzyskania świadczenia. Tłumaczenia o możliwości późniejszego zapłacenia bonem na wakacje nie były skuteczne, ponieważ nie było wiadome kiedy ów bon zostanie uchwalony. Ponadto, bon turystyczny można wykorzystać do marca 2022 r. 

O problemach z bonem 500 plus alarmowali także właściciele hoteli w większych i średnich miastach. O sprawie informowała "Rzeczpospolita", ponieważ główną bazą tych obiektów są klienci zza granicy, których w tym roku próżno jest szukać. Ponadto, bonu nie będzie można zrealizować w apartamentach wynajmowanych na doby, gdyż te z reguły funkcjonują jako zwykłe mieszkania.

Bon 500 plus pomijał dzieci

Z bonem 500 plus związany był także problem z przyznawaniem go dzieciom, których rodzice pracują poza granicami Polski. Bon przysługuje tylko tym rodzinom, które pobierają świadczenie 500 plus. W momencie, w którym rodzic pracujący za granicą pobiera tamtejszy odpowiednik polskiego świadczenia socjalnego, nie może zostać beneficjentem bonu turystycznego. Zapytany o tę kwestię resort powiedział, że ciężko jest ustalić czy rodzic pobiera zagraniczne świadczenia na dzieci - informowała gazeta "Fakt".

Ostatecznie Sejm przyjął poprawkę o rozszerzeniu programu na dzieci, których rodzice pracują za granicą. Przypomnijmy, że bon będzie można uzyskać po zarejestrowaniu się na PUE ZUS, a lista obiektów honorujących świadczenie dostępna będzie na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon 500 plus nie dla emerytów

Kolejną senacką poprawką była ta dotycząca przyznania bonu 500 plus na wakacje dla emerytów i rencistów. Wsparcie dla tych grup także miałoby wynosić 500 zł, jednakże Sejm odrzucił ten zapis. Za wprowadzeniem głosowało 239 posłów, przeciwko było 203, natomiast 11 posłów wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem poprawki głównie byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Business Insider przypomina, że odrzucenie tej poprawki zapowiadał także rzecznik rządu, Piotr Müller.- Myślę, że to nie zostanie uzupełnione - powiedział w rozmowie z TVN24. Partia rządząca przypominała, że emeryci zostali w tym roku objęci 13. emeryturą, a w planach jest przyznanie 14.

Bon 500 plus obejmie 6,5 mln polskich dzieci. Rząd przeznaczył na program łącznie 3,5 mld zł.