Biedronka
Wikipedia/Dominik Fiuk
Autor Paulina Musianek - 13 Września 2019

Właściciel Biedronki nie płaci podatku od 7 lat. Winny jest ponad 20 mln euro

Biedronka odmawia zapłacenia Portugalii ponad 20 mln euro podatku. Właściciel zalega z uregulowaniem go, twierdząc, że podatek jest niezgodny z prawem.

Biedronka odmawia płacenia rządowi

Grupa Jeronimo Martins, właściciel m.in. sieci Biedronka, uważa, że Portugalia niesłusznie opodatkowała sklepy kolejną daniną, dlatego konsekwentnie od 7 lat odmawia jej płacenia.

Jak podaje PAP, chodzi o tak zwaną taksę bezpieczeństwa spożywczego (TSAM), podatek który został wprowadzona w 2012 roku i od razu wzbudził kontrowersje i sprzeciw detalistów. Danina mimo zgłoszenia jej do portugalskiego trybunału konstytucyjnego nie została uchylona. Sędziowie stwierdzili, że nie jest ona niezgodna z konstytucją. Mimo to, Jeronimo Martins otwarcie sprzeciwia się temu podatkowi i przez 7 lat nie zapłaciła z tego tytułu ani eurocenta, przez co obecnie zalega już na 20,7 mln euro. Spółka wciąż utrzymuje, że taksa jest nielegalna. Z szacunków portugalskiej Głównej Dyrekcji Żywienia i Weterynarii (DGAV) wynika, że z największą częścią zobowiązania - blisko 19 mln euro - grupa Jeronimo Martins zalega z tytułu obrotu w swoich portugalskich supermarketach Pingo Doce.

Po ustąpieniu w 2013 roku ze stanowiska prezesa spółki Alexandre Soaresa dos Santosa, który przez ponad 40 lat stał na czele firmy, jego syn Pedro kontynuuje politykę ojca i również buntuje się przeciwko płaceniu podatku.

W Portugalii Grupa JM zarządza trzema sieciami hipermarketów i supermarketów oraz hurtowniami i zakładami produkcyjnymi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News