Andrzej Duda o inflacji
Facebook/Andrzej Duda
Autor Maria Glinka - 3 Marca 2020

Prezydent o podwyżkach cen. "Niektóre produkty zdrożały, ale potaniał olej"

Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, podsumował w ubiegły piątek stan polskiej gospodarki. Prezydent zwrócił uwagę na podwyżkę cen niektórych produktów dostępnych na rynku przy jednoczesnym spadku kwoty, którą trzeba zapłacić za olej. Wspomniał także o wzroście poziomu wynagrodzeń.

Andrzej Duda o drożyźnie w Polsce

Andrzej Duda kontynuuje kampanijne tournée po Polsce. W trakcie ostatniego spotkania z wyborcami w Kozienicach nawiązał do wzrostu cen w Polsce.

Prezydent przyznał, że o 25 proc. zdrożały m.in. cukier i chleb. Jednak dla otuchy dodał, że w znacznym stopniu spadła cena oleju. Miało to być bezpośrednie nawiązanie do artykułu zamieszczonego w Gazecie Wyborczej, który podsumował zakupy prezydenta w trakcie kampanii w 2015 r. Zdaniem dziennikarzy produkty z koszyka Dudy podrożały o 27 proc – przypomina biznes.wprost.pl. Z kolei prezydent stwierdził, że łączna wartość tych wyrobów wzrosła o niecałe 10 proc. w porównaniu z 2015 r.

Waloryzacja rent i emerytur nie dla wszystkich. 200 tys. osób obejdzie się smakiemWaloryzacja rent i emerytur nie dla wszystkich. 200 tys. osób obejdzie się smakiemCzytaj dalej

„Oczywiście niektóre produkty znacznie zdrożały” – przyznał prezydent i dodał, że przyczyn tej sytuacji jest „bardzo wiele”. Zwrócił jednak uwagę, że poza podwyżką cen można zaobserwować także wzrost wynagrodzeń. „Polskiej rodzinie żyje się coraz lepiej” – skomentował Duda.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach

Wzrost cen zmorą Europy

Zgodnie z danymi podanymi przez Główny Urząd Statystyczny w styczniu 2020 r. inflacja wyniosła 4,4, proc. Jest to wzrost o 3,8 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i najwyższy zanotowany poziom od ośmiu lat – podaje tvn24.biz.pl.

Jednak zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego ostatnie wzrosty poziomu cen są „jedynie przejściowe”. W związku z szybszym wzrostem dochodów gospodarstw niż wzrostem poziomu cen za towary i usługi przewiduje się, że w 2021 r. inflacja powróci do 2,5 proc. – przyznał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

W kontekście zwiększenia poziomu cen wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej Polska wraz z Czechami znalazła się na trzecim miejscu. Większy przyrost zaobserwowano jedynie w Rumunii (3,9 proc.) i na Węgrzech (4,7 proc.). Najniższą inflację zarejestrowano we Włoszech (0,4 proc.) i na Cyprze (0,9 proc.) W grudniu 2020 r. średni wskaźnik wzrostu poziomu cen państw UE wyniósł 1,7 proc., podczas gdy w grudniu 2019 r. inflację szacowano na 1,6 proc.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Kampanii ciąg dalszy

Poza tematyką gospodarczą Duda chwalił program 500 plus, dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów oraz przywrócenie minimalnego wieku emerytalnego. Nie szczędził także słów krytyki wobec swoich poprzedników i apelował o wsparcie w majowych wyborach, podkreślając konieczność kontynuowania zmian wprowadzanych przez PiS.

Prezydent zwrócił uwagę na bardzo dobrą kondycję finansową kraju. Zgodnie z zapowiedziami „czternasta emerytura” ma zostać wypłacona jesienią 2021 r. Duda jednak nie określił, jakie kryterium dochodowe powinni spełniać obywatele, aby mogli ubiegać się o świadczenie – podają wiadomości.radiozet.pl.

Spotkanie w Kozienicach w woj. mazowieckim to kontynuacja kampanii wyborczej, której rozstrzygnięcie nastąpi 10 maja lub 24 maja (w przypadku drugiej tury). Jak dotąd tzw. DudaBus odwiedził m.in. Sochaczew, Garwolin, Limanową czy Bytom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Trzy osoby zmarły w Bytomiu na skutek zatrucia. Niebezpieczny gaz wydobywał się wadliwego pieca
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa
Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News