Andrzej Duda o inflacji
Facebook/Andrzej Duda
Autor Maria Glinka - 3 Marca 2020

Prezydent o podwyżkach cen. "Niektóre produkty zdrożały, ale potaniał olej"

Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, podsumował w ubiegły piątek stan polskiej gospodarki. Prezydent zwrócił uwagę na podwyżkę cen niektórych produktów dostępnych na rynku przy jednoczesnym spadku kwoty, którą trzeba zapłacić za olej. Wspomniał także o wzroście poziomu wynagrodzeń.

Andrzej Duda o drożyźnie w Polsce

Andrzej Duda kontynuuje kampanijne tournée po Polsce. W trakcie ostatniego spotkania z wyborcami w Kozienicach nawiązał do wzrostu cen w Polsce.

Prezydent przyznał, że o 25 proc. zdrożały m.in. cukier i chleb. Jednak dla otuchy dodał, że w znacznym stopniu spadła cena oleju. Miało to być bezpośrednie nawiązanie do artykułu zamieszczonego w Gazecie Wyborczej, który podsumował zakupy prezydenta w trakcie kampanii w 2015 r. Zdaniem dziennikarzy produkty z koszyka Dudy podrożały o 27 proc – przypomina biznes.wprost.pl. Z kolei prezydent stwierdził, że łączna wartość tych wyrobów wzrosła o niecałe 10 proc. w porównaniu z 2015 r.

„Oczywiście niektóre produkty znacznie zdrożały” – przyznał prezydent i dodał, że przyczyn tej sytuacji jest „bardzo wiele”. Zwrócił jednak uwagę, że poza podwyżką cen można zaobserwować także wzrost wynagrodzeń. „Polskiej rodzinie żyje się coraz lepiej” – skomentował Duda.

Wzrost cen zmorą Europy

Zgodnie z danymi podanymi przez Główny Urząd Statystyczny w styczniu 2020 r. inflacja wyniosła 4,4, proc. Jest to wzrost o 3,8 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i najwyższy zanotowany poziom od ośmiu lat – podaje tvn24.biz.pl.

Jednak zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego ostatnie wzrosty poziomu cen są „jedynie przejściowe”. W związku z szybszym wzrostem dochodów gospodarstw niż wzrostem poziomu cen za towary i usługi przewiduje się, że w 2021 r. inflacja powróci do 2,5 proc. – przyznał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

W kontekście zwiększenia poziomu cen wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej Polska wraz z Czechami znalazła się na trzecim miejscu. Większy przyrost zaobserwowano jedynie w Rumunii (3,9 proc.) i na Węgrzech (4,7 proc.). Najniższą inflację zarejestrowano we Włoszech (0,4 proc.) i na Cyprze (0,9 proc.) W grudniu 2020 r. średni wskaźnik wzrostu poziomu cen państw UE wyniósł 1,7 proc., podczas gdy w grudniu 2019 r. inflację szacowano na 1,6 proc.

Kampanii ciąg dalszy

Poza tematyką gospodarczą Duda chwalił program 500 plus, dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów oraz przywrócenie minimalnego wieku emerytalnego. Nie szczędził także słów krytyki wobec swoich poprzedników i apelował o wsparcie w majowych wyborach, podkreślając konieczność kontynuowania zmian wprowadzanych przez PiS.

Prezydent zwrócił uwagę na bardzo dobrą kondycję finansową kraju. Zgodnie z zapowiedziami „czternasta emerytura” ma zostać wypłacona jesienią 2021 r. Duda jednak nie określił, jakie kryterium dochodowe powinni spełniać obywatele, aby mogli ubiegać się o świadczenie – podają wiadomości.radiozet.pl.

Spotkanie w Kozienicach w woj. mazowieckim to kontynuacja kampanii wyborczej, której rozstrzygnięcie nastąpi 10 maja lub 24 maja (w przypadku drugiej tury). Jak dotąd tzw. DudaBus odwiedził m.in. Sochaczew, Garwolin, Limanową czy Bytom.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News