BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Największy samolot świata leci do Polski. Wiezie przesyłkę, na którą czekają wszyscy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

An-225 Mrija z ważną przesyłką

An-225 Mrija to sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiego Antonowa, który wyleciał dzisiaj z chińskiego lotniska Tianjin i zmierza do Warszawy. Na swojej drodze będzie miał przystanek w kazachskim porcie lotniczym Ałmaty. Na Lotnisku Chopina ma pojawić się ok. 9:30.

Lądowanie An-225 Mrija zaplanowane na jutro to wydarzenie bezprecedensowe – samolot był już w Polsce (w Katowicach i Poznaniu), ale nigdy w stolicy. Wcześniej jego przybycie nie odegrało aż tak istotnej roli w życiu większości obywateli. Teraz, w czasie pandemii, wypełnia bardzo ważne zadanie - na jego pokładzie przewożone są środki do walki z koronawirusem.

Chińska pomoc nadciąga do Polski dzięki współpracy dwóch spółek

W zorganizowanie lotu An-225 Mrija zaangażowały się Lotos i państwowy koncern miedziowy KGHM, które chcą w ten sposób przyczynić się do walki z pandemią. Zgodnie z najnowszymi informacjami na pokładzie samolotu znajduje się 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronny i kilkaset tysięcy przyłbic.

KGHM zakomunikowało, że samolot jest „wypełniony po brzegi, a walka o załadunek trwała do końca”.

Nie jest to pierwsza inicjatywa KGHM bazująca na współpracy polsko-chińskiej. Wszystkie wcześniejsze transporty sprzętu, zorganizowane przez koncern, były realizowane przez Dreamlinery PLL LOT. Dlatego też zmiana strategii wzbudzała wątpliwości, które natychmiast rozwiał KGHM.

Na pytanie o koszty takiego przedsięwzięcia, które zadał portal money.pl., KGHM odparł, że jest to „tajemnica handlowa”.

Jednak zdaniem Piotra Chęcińskiego z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM Antonow jest„wprost nieporównywalnie tańszy w stosunku do rozłożenia tego transportu na kilka innych mniejszych samolotów. Warunki finansowe były naprawdę świetne”. Na poparcie decyzji ekspert przytoczył argument, że „w jednym takim samolocie zmieściłoby się 10 dreamlinerów”.

Apel o pozostanie w domach

Lotnisko Chopina zaapelowało do entuzjastów lotnictwa, którzy chcieli podziwiać tę wyjątkową maszynę na żywo, o przestrzeganie obostrzeń i pozostanie w domu. Port lotniczy zapowiedział, że przygotuje transmisję na żywo z lądowania Antonowa.

Z informacji, do których dotarł portal next.gazeta.pl. wynika, że w okolicach lotniska „wzmocnione siły policji oraz wspomagających ją służb będą bardzo stanowczo egzekwowały tego dnia obowiązujące obostrzenia".

Europejskie tournée Antonowa

Polska to nie jedyny kraj, do którego przylatuje Antonow ze środkami ochronnymi na pokładzie. 11 kwietnia wylądował na lotnisku w Kijowie, aby realizować komercyjne zlecenia związane z walką z koronawirusem.

Kolejnym punktem na trasie Antonowa ma być Francja.

Tagi:

KoronawirusWarszawaChiny

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]