BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Największy samolot świata leci do Polski. Wiezie przesyłkę, na którą czekają wszyscy

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

An-225 Mrija już jutro wyląduje na lotnisku w Warszawie. Entuzjaści lotnictwa mogą podziwiać tę ogromną maszynę jedynie poprzez transmisję na żywo zorganizowaną przez stołeczny port lotniczy. Na pokładzie największego samolotu na świecie znajdują się środ

An-225 Mrija z ważną przesyłką

An-225 Mrija to sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiego Antonowa, który wyleciał dzisiaj z chińskiego lotniska Tianjin i zmierza do Warszawy. Na swojej drodze będzie miał przystanek w kazachskim porcie lotniczym Ałmaty. Na Lotnisku Chopina ma pojawić się ok. 9:30.

Lądowanie An-225 Mrija zaplanowane na jutro to wydarzenie bezprecedensowe – samolot był już w Polsce (w Katowicach i Poznaniu), ale nigdy w stolicy. Wcześniej jego przybycie nie odegrało aż tak istotnej roli w życiu większości obywateli. Teraz, w czasie pandemii, wypełnia bardzo ważne zadanie - na jego pokładzie przewożone są środki do walki z koronawirusem.

Chińska pomoc nadciąga do Polski dzięki współpracy dwóch spółek

W zorganizowanie lotu An-225 Mrija zaangażowały się Lotos i państwowy koncern miedziowy KGHM, które chcą w ten sposób przyczynić się do walki z pandemią. Zgodnie z najnowszymi informacjami na pokładzie samolotu znajduje się 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronny i kilkaset tysięcy przyłbic.

KGHM zakomunikowało, że samolot jest „wypełniony po brzegi, a walka o załadunek trwała do końca”.

Nie jest to pierwsza inicjatywa KGHM bazująca na współpracy polsko-chińskiej. Wszystkie wcześniejsze transporty sprzętu, zorganizowane przez koncern, były realizowane przez Dreamlinery PLL LOT. Dlatego też zmiana strategii wzbudzała wątpliwości, które natychmiast rozwiał KGHM.

Na pytanie o koszty takiego przedsięwzięcia, które zadał portal money.pl., KGHM odparł, że jest to „tajemnica handlowa”.

Jednak zdaniem Piotra Chęcińskiego z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM Antonow jest„wprost nieporównywalnie tańszy w stosunku do rozłożenia tego transportu na kilka innych mniejszych samolotów. Warunki finansowe były naprawdę świetne”. Na poparcie decyzji ekspert przytoczył argument, że „w jednym takim samolocie zmieściłoby się 10 dreamlinerów”.

Apel o pozostanie w domach

Lotnisko Chopina zaapelowało do entuzjastów lotnictwa, którzy chcieli podziwiać tę wyjątkową maszynę na żywo, o przestrzeganie obostrzeń i pozostanie w domu. Port lotniczy zapowiedział, że przygotuje transmisję na żywo z lądowania Antonowa.

Z informacji, do których dotarł portal next.gazeta.pl. wynika, że w okolicach lotniska „wzmocnione siły policji oraz wspomagających ją służb będą bardzo stanowczo egzekwowały tego dnia obowiązujące obostrzenia".

Europejskie tournée Antonowa

Polska to nie jedyny kraj, do którego przylatuje Antonow ze środkami ochronnymi na pokładzie. 11 kwietnia wylądował na lotnisku w Kijowie, aby realizować komercyjne zlecenia związane z walką z koronawirusem.

Kolejnym punktem na trasie Antonowa ma być Francja.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >