Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Adres na druku zwolnienia chorobowego. W przypadku błędu można mieć kłopoty
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 19.10.2022 14:50

Adres na druku zwolnienia chorobowego. W przypadku błędu można mieć kłopoty

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 22.11.2019. n/z Dokumentacja medyczna.
East News

Pracownik w czasie przebywania na zwolnieniu chorobowym nie musi znajdować się pod adresem zamieszkania. Ekspert rynku pracy, prezes Conperio Mikołaj Zając przypomina, żeby pracownicy dbali o właściwy adres na drukach. W przeciwnym razie mogą oni stracić świadczenie.

Właściwy adres na zwolnieniu lekarskim

Na początku września ZUS podawał na swojej stronie, że nieobecność w domu podczas kontroli zwolnienia lekarskiego nie musi być jednoznaczna z kłopotami i utratą świadczeń. Ze zmiany wynika, że jeśli pracownik poda uzasadniony powód nieobecności w domu podczas zwolnienia, można uznać, że zwolnienie było wykorzystywane prawidłowo. Chodzi przykładowo o wizytę u lekarza czy rehabilitanta.

Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej, przeprowadzającej ponad 30 tys. kontroli „L4” rocznie, apeluje jednak do pracowników, aby nie usypiali swojej czujności i dbali o właściwy adres na drukach. Z punktu widzenia prawa w dalszym ciągu błędny adres stanowi błąd formalny, a nieobecność może skutkować odebraniem świadczeń.

- Druk zwolnienia lekarskiego to dokument formalny. W myśl przepisów ustanowionych w 1999 roku do obowiązków płatnika składek należy kontrola formalna zaświadczeń lekarskich stanowiących podstawę zwolnienia od pracy. Na mocy postanowień z 2019 roku, o obowiązku podawania właściwego adresu zamieszkania na drukach „L4”, realizowany w praktyce jest właśnie zapis sprzed ponad dwóch dekad. Przypominam, że wskazanie prawidłowego adresu pobytu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy jest kluczowe do uniknięcia konsekwencji wynikających z tytułu nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Jeżeli pracownik błędnie poda adres, co w konsekwencji skutkować będzie nieobecnością, to powinien złożyć niezwłoczne wyjaśnienia pracodawcy. Pracodawca do tego czasu może zawiesić wypłatę świadczeń. Kontrolerzy z kolei, każdorazowo zgłoszą do ZUS popełnienie błędu formalnego, do którego państwowa jednostka będzie musiała się ustosunkować – podaje redakcji BiznesInfo Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio.

O zmianie miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu chorobowym należy poinformować ZUS oraz pracodawcę w terminie trzech dni. Można to uczynić elektronicznie, telefonicznie lub mailowo.

Conperio to największa i najbardziej doświadczona w problematyce absencji chorobowej firma konsultingowa na polskim rynku. Conperio zajmuje się audytem, doradztwem i kompleksowym zarządzaniem problemem absencji chorobowej. Misją firmy jest dostarczanie pracodawcom obiektywnej informacji o absencjach pracowniczych w celu ich efektywnego obniżenia.