biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Abonament RTV także za smartfony, tablety i komputery. Zapadł wyrok
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.01.2024 12:59

Abonament RTV także za smartfony, tablety i komputery. Zapadł wyrok

smartfon
Fot. Adrien/Unsplash

W tle dyskusji dotyczącej przyszłości abonamentu RTV pozostaje wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który rozstrzyga, jakie urządzenia powinny zostać nim objęte. Nowa interpretacja nie pozostawia większych złudzeń – abonament RTV powinniśmy według niej płacić także za komputery, tablety oraz smartfony.

Wyrok NSA w sprawie abonamentu RTV. Trzeba będzie płacić abonament za komputery, tablety i smarftony

Swoją analizę wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego z marca minionego roku na łamach infor.pl opublikował mecenas Paweł Huczko. Kluczową kwestią w interpretacji prawa w tym zakresie, które zarazem odpowiada na pytania, czy opłatą abonamentową powinny zostać objęte smartfony, tablety i komputery, jest definicja odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Wątpliwości nie ma oczywiście w przypadku telewizorów i radioodbiorników. Ich zastosowanie jednoznacznie służy odbiorowi programów telewizyjnych i radiowych. Spór toczy się o to, czy tak wszechstronne urządzenia, jak PC i urządzenia mobilne również należy przyłączyć do tej grupy. Wszak ich możliwości są tak duże, że odbieranie programów telewizyjnych i radiowych to ledwie ułamek całości, w dodatku opcjonalny, i z pewnością nie stanowi przyczyny, dla której konsumenci decydują się je nabywać.

Jak ładować smartfony? Obalamy największe mity

Abonament RTV także za smartfony

NSA nie zgodził się z orzeczeniem WSA, według którego wszechstronne zastosowania komputerów, smartfonówi i tabletów nie pozwalają, by stwierdzić, że odbiór TV i radia jest ich główną funkcją.  Ważniejsze ma być to, że dzięki urządzeniom tym w ogóle można je odbierać. To, czy jest to jedno z zastosowań, czy też jedyna bądź główna funkcjonalność nie ma w ocenie NSA znaczenia.

Jako podstawę prawną dla swej działalności wyrok NSA z marca 2023 r. wykorzystuje także Poczta Polska. Przypomnijmy, że to ona koordynuje działalność kontrolerów, którzy mają sprawdzać, czy dane gospodarstwo dysponuje sprawnym telewizorem lub radiem, a odtąd także smartfonem, tabletem czy komputerem. Oczywiście nikt nie ma obowiązku wpuszczać kontrolera do domu, a sama Poczta wisi w ostatnim czasie na skraju finansowej przepaści.

Zobacz także: Dzień Babci i Dzień Dziadka – ostrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami i oszustami

Abonament RTV w 2024 roku. Rychły koniec abonamentu RTV?

Warto zaznaczyć, że opłatę pobiera się per gospodarstwo domowe i korzystanie ze smartfonu nie zwiększy wysokości abonamentu. W całej sprawie może się jednak okazać ważniejsze, że nim wyrok NSA zacznie być faktycznie egzekwowany, zlikwidowany może zostać sam abonament RTV. Rządzący oraz eksperci pochwalają zastąpienie go opłatą audiowizualną w wysokości ok. 8-9 zł od każdego wraz z rocznym rozliczeniem podatkowym.

Źródło: infor.pl

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: