Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > GW: Emeryci biją na alarm, skarbówka zajmuje ich konta. Też mogą zabrać twoją emeryturę za nieopłaconą daninę
Maria Glinka
Maria Glinka 01.06.2020 02:00

GW: Emeryci biją na alarm, skarbówka zajmuje ich konta. Też mogą zabrać twoją emeryturę za nieopłaconą daninę

Abonament RTV a zajęcie emerytury
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nieuregulowany abonament RTV przyczyną zabrania emerytury

List od jednej z czytelniczek Gazety Wyborczej o zajęciu emerytury z powodu niezapłaconego abonamentu RTV wywołał falę kolejnych doniesień. Okazuje się, że skarbówka blokuje pieniądze na kontach seniorów, nawet jeżeli wyrejestrowali się ze spisu abonentów.

O kuriozalnej sytuacji opowiadała pani Marzenna, która ma stracić 1,8 tys. z 2,5-tysięcznej emerytury z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV. Czytelniczka wyznała, że jej nazwisko nie widnieje w rejestrze, a telewizora nie ma od 2015 r.

Seniorzy będą domagali się zwrotu pieniędzy

Inny czytelnik, który nie płaci abonamentu RTV od pięciu lat, zgłosił się już z prośbą o wstrzymanie egzekucji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Poczty Polskiej i Urzędu Skarbowego. „Myślę, że jest to kolejna akcja dobrej zmiany w sytuacji, kiedy obietnice przerastają budżet. Tylko dlaczego zawsze płacą najsłabsi?” – pytał w liście do redakcji Gazety Wyborczej.

Podobny przypadek zgłosił pan Stanisław, który nie kryje oburzenia nowymi praktykami fiskusa. Jest osobą w podeszłym wieku, która wydaje 480 zł miesięcznie na leki, a tydzień temu skarbówka pobrała mu z konta ponad 1,5 tys. zł. „Jestem zdruzgotany i wściekły. Nie będę płacić za szczujnie, bo na nią nie patrzę. Nie będę płacić na zachcianki zwykłego szeregowego posła Kaczyńskiego. Nie będę płacić na magistra Ziobrę za rozwalanie sadów i przelewy na Rydzyka” – wyznał rozgoryczony senior.

Ile wynosi abonament RTV?

Abonament RTV to przestarzała metoda finansowania mediów publicznych, której likwidację zapowiadał premier Donald Tusk w 2008 r. Planu nie udało się zrealizować, ale miliony Polaków przestały uiszczać należność, a nowi posiadacze sprzętów RTV nie rejestrowali sprzętu. Jedni i drudzy są teraz ścigani przez kontrolerów ze skarbówki.

Jak kształtują się stawki abonamentu RTV? Opłata za telewizor jest taka sama od 2016 r. i wynosi 7 zł miesięcznie. Każdy, kto poza telewizorem posiada również radio powinien płacić 22,70 zł w skali miesiąca. Opłaty są niższe, gdy użytkownik zdecyduje się na zapłatę z góry (za pół roku za radio płaci się 39,90 zł zamiast 42 zł, a w przypadku radia i telewizora – 129,40 zł zamiast 136,20 zł) – informuje gk24.pl.