BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

500 plus do zmiany, ministerstwo już pracuje. Wnioski tylko przez internet

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

500 plus już niebawem może przejść gruntowną zmianę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamierza ujednolicić metody zgłaszania się po pieniądze. Po zmianach rodzice będą mogli wysyłać wnioski wyłącznie za pośrednictwem internetu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy po 500 plus będzie można zgłaszać się tylko przez internet

  • Jakie inne zmiany rozważa resort rodziny

  • Jakie powody przemawiają za modyfikacją programów prorodzinnych

500 plus tylko przez internet. Resort szykuje rewolucję

500 plus to najbardziej popularne świadczenie rodzinne, do którego uprawnionych jest 6,6 mln dzieci. Od prawie dwóch lat po dodatkowe 500 zł można zgłaszać się na każde dziecko bez względu na dochody, jakie rejestruje rodzina. Od początku istnienia program „Rodzina 500 plus” pochłonął 141 mld zł.

Niewykluczone, że to właśnie te zawrotne kwoty skłoniły rząd do pochylenia się nad zasadami programu. Prace w tym zakresie prowadzi już Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W trakcie I Międzynarodowej Konferencji Projekt Rodzina pt. "Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji" szefowa resortu Marlena Maląg zapowiedziała poważne modyfikacje w sposobie wnioskowania o 500 plus.

- Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu "Rodzina 500 plus" wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz - zdradziła minister. Zgodnie z założeniami resortu za operacjonalizację ma odpowiadać ZUS.

Portal gazeta.pl przypomina, że obecnie rodzice zainteresowani 500 plus składają wnioski do samorządów. Mogą to uczynić bezpośrednio w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub przez internet. Po zmianach zapowiadanych przez resort pozostanie już tylko jedna ścieżka wnioskowania o 500 plus.

Nie tylko 500 plus obejmą zmiany?

Resort rodziny nie ogranicza cyfrowej rewolucji wyłącznie do 500 plus. Polsat News donosi, że w ministerstwie od dłuższego czasu trwają prace, aby rodzice mogli składać wnioski wyłącznie przez internet również w przypadku programu „Dobry start”. W ramach dodatku otrzymują 300 zł na rok, aby skompletować szkolną wyprawkę dla dziecka.

Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W proponowanych zapisach czytamy, że Rada Ministrów ma zyskać uprawnienie do wydania rozporządzenia, zgodnie z którym wnioski w sprawie 300 plus będzie można składać tylko drogą elektroniczną.

Poza tym w nowych przepisach pojawiła się propozycja, aby za realizację tego programu odpowiadały nie samorządy, a ZUS. Po zmianach środki pieniężne mają trafiać wyłącznie na rachunek bankowy.

Nowelizacja została już uchwalona przez Sejm, ale Senat odrzucił ją w ubiegłym tygodniu. Członkowie izby wyższej polskiego parlamentu krytycznie ocenili przekazanie kompetencji w ręce ZUS. W ich ocenie samorządy bardzo dobrze radziły sobie z programem „Dobry start”.

Dlaczego więc rząd upiera się przy swoim stanowisku? Z oficjalnych szacunków wynika bowiem, że dzięki nowelizacji koszty obsługi 300 plus w latach 2021-2031 będą niższe aż o niemal 488 mln zł.

Tuż przed prezentacją Polskiego Ładu minister Maląg zadeklarowała, że dotychczasowe programy społeczne będą realizowane. 500 plus i 300 plus nadal mają wspierać rodziny, ponieważ „to właśnie w rodzinach jest siła” umacniająca fundamenty państwa.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Marek Bazak/EAST NEWS

Emeryci wcale nie muszą zyskać na Polskim Ładzie. Wyliczenia obnażają bolesną prawdę

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >