hiszpania-500-plus-pexels.com
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Lutego 2020

Hiszpanie wzorują się na Polsce. Chcą wprowadzić słynne świadczenie

500 plus odniosło gigantyczny sukces w Polsce. Teraz idąc śladami Prawa i Sprawiedliwości podobne świadczenie chce wprowadzić ultraprawicowe ugrupowanie partia Vox. Projekt złożony w hiszpańskim parlamencie przewiduje 100 euro na każde dziecko - informuje portal Interia.

500 plus chcą też w Hiszpanii

Hiszpanie chcą mieć swój odpowiednik programu 500 plus. Zdaniem gazety “El Pais”, na którą powołuje się portal biznes.interia.pl, projekt partii Vox jest inspirowany flagowym programem socjalnym Prawa i Sprawiedliwości. Największy dziennik w Hiszpanii opisuje model, w jakim wypłacane jest świadczenie 500 plus w Polsce.

Kultowy produkt w słynnej sieciówce już dziś. Kasjerów czekają długie kolejkiKultowy produkt w słynnej sieciówce już dziś. Kasjerów czekają długie kolejkiCzytaj dalej

Według autora artykułu wprowadzenie 500 plus przyczyniło się do triumfu partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach, a program mógłby umocnić pozycję Vox w Hiszpanii. Warto zwrócić uwagę, że zarówno PiS, jak i Vox to partie ultrakonserwatywne i sympatyzują ze sobą. Są nawet w tej samej grupie w Parlamencie Europejskim - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - pisze portal biznes.interia.pl.

Budżet Hiszpanii odczuje 500 plus

Hiszpańskie 500 plus miałoby być wypłacane w kwocie 100 euro, a deputowani chcą, aby środki były przyznawane niezależnie od kryterium dochodowego (tak jak w Polsce). Z analizy polityków wynika, że hiszpański budżet będzie musiał przeznaczyć na program ponad 9,5 mld euro. Ale gdyby ustawa objęłaby tylko narodzonych po wejściu w życie prawa, to w pierwszym roku koszt udało się zamknąć w kwocie 450 mln euro - podaje biznes.interia.pl.

Vox jak PiS

Hiszpańscy eksperci twierdzą, że propozycja jest odejściem partii Vox od polityki liberalnej. Ale partia raczej nie ma z nią nic wspólnego. Podobieństw do Prawa i Sprawiedliwości jest więcej - partia broni “tradycyjnych” wartości Hiszpanii, chce usunięcia samorządów i centralizacji i sprzeciwia się prawom na rzecz kobiet. Popularność zyskała też przez swoje twarde stanowisko w sprawie dążeń do niepodległości Katalonii.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Demografia ostro w dół

Pomysł wprowadzenia hiszpańskiego 500 plus to sposób walki z niebezpiecznymi zmianami demograficznymi. Podobnie jak w Polsce, liczba urodzin w Hiszpanii ciągle spada. Jak podaje biznes.interia.pl, od dwóch lat jest najniższa w historii kraju - na przestrzeni roku mniej niż 370 tysięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kilka tygodni temu wybudowali plażę za 100 tys. Teraz zrównali ją z ziemią
  2. Szykuje się rewolucja w walce z rakiem? Naukowcy dzielą się najnowszym odkryciem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Koszmar w Ryanairze został nagrany. Wymioty i modlitwy, żeby horror się skończył
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News