hiszpania-500-plus-pexels.com
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Lutego 2020

Hiszpanie wzorują się na Polsce. Chcą wprowadzić słynne świadczenie

500 plus odniosło gigantyczny sukces w Polsce. Teraz idąc śladami Prawa i Sprawiedliwości podobne świadczenie chce wprowadzić ultraprawicowe ugrupowanie partia Vox. Projekt złożony w hiszpańskim parlamencie przewiduje 100 euro na każde dziecko - informuje portal Interia.

500 plus chcą też w Hiszpanii

Hiszpanie chcą mieć swój odpowiednik programu 500 plus. Zdaniem gazety “El Pais”, na którą powołuje się portal biznes.interia.pl, projekt partii Vox jest inspirowany flagowym programem socjalnym Prawa i Sprawiedliwości. Największy dziennik w Hiszpanii opisuje model, w jakim wypłacane jest świadczenie 500 plus w Polsce.

Według autora artykułu wprowadzenie 500 plus przyczyniło się do triumfu partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach, a program mógłby umocnić pozycję Vox w Hiszpanii. Warto zwrócić uwagę, że zarówno PiS, jak i Vox to partie ultrakonserwatywne i sympatyzują ze sobą. Są nawet w tej samej grupie w Parlamencie Europejskim - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - pisze portal biznes.interia.pl.

Budżet Hiszpanii odczuje 500 plus

Hiszpańskie 500 plus miałoby być wypłacane w kwocie 100 euro, a deputowani chcą, aby środki były przyznawane niezależnie od kryterium dochodowego (tak jak w Polsce). Z analizy polityków wynika, że hiszpański budżet będzie musiał przeznaczyć na program ponad 9,5 mld euro. Ale gdyby ustawa objęłaby tylko narodzonych po wejściu w życie prawa, to w pierwszym roku koszt udało się zamknąć w kwocie 450 mln euro - podaje biznes.interia.pl.

Vox jak PiS

Hiszpańscy eksperci twierdzą, że propozycja jest odejściem partii Vox od polityki liberalnej. Ale partia raczej nie ma z nią nic wspólnego. Podobieństw do Prawa i Sprawiedliwości jest więcej - partia broni “tradycyjnych” wartości Hiszpanii, chce usunięcia samorządów i centralizacji i sprzeciwia się prawom na rzecz kobiet. Popularność zyskała też przez swoje twarde stanowisko w sprawie dążeń do niepodległości Katalonii.

Demografia ostro w dół

Pomysł wprowadzenia hiszpańskiego 500 plus to sposób walki z niebezpiecznymi zmianami demograficznymi. Podobnie jak w Polsce, liczba urodzin w Hiszpanii ciągle spada. Jak podaje biznes.interia.pl, od dwóch lat jest najniższa w historii kraju - na przestrzeni roku mniej niż 370 tysięcy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News