BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.04.2020. n/z Napis ZUS i pieniadze.

https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Gwiazdowski z ZUS ostro o 13. i 14. emeryturze: to polityczna nieodpowiedzialność. Wymienia też inne absurdy

28 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

13. emerytura miała wspomóc portfele polskich seniorów. Jak się okazuje, za świadczeniem kryje się wiele absurdów. Według ekspertów, 13. i 14. emerytura to projekty nieodpowiedzialne.

13. emerytura będzie wyższa w przyszłym roku

13. emerytura po raz pierwszy została wypłacona w tym roku. ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że 13. emerytura będzie przysługiwała emerytom i rencistom. Na tzw. trzynastkę nie załapali się seniorzy, jeśli ich prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca danego roku. 13. emerytura wypłacana jest w kwocie najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Przypomnijmy, że tegoroczne świadczenie wyniosło 1200 zł brutto.

13. emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła więcej. Za sprawą waloryzacji wynoszącej 3,84 proc. trzynastka wyniesie ok. 100 zł więcej. Co więcej, prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiedział przyznanie 14. emerytury. -  Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne - przekonywał na jednym ze swoich wieców wyborczych.

13. i 14. emerytura to projekty skrajnie nieodpowiedzialne

Dodatkowe emerytury stały się przedmiotem dyskusji wśród ekspertów. - 13. czy 14. emerytura - czyli tak zwane "dudowe" to w ogóle polityczna nieodpowiedzialność - podsumował w rozmowie z Business Insider Robert Gwiazdowski, członek rady nadzorczej ZUS. Co więcej, zdaniem eksperta 13. i 14. emerytura to przekupowanie seniorów tzw. paciorkami. - Emeryci są jednak bardziej spójną grupą niż pracujący. Dlatego politycy chętnie się do tej właśnie grupy odwołują - skwitował.

13. i 14. emerytura zdaniem niektórych ekspertów nie wpisują się nawet w polski system emerytalny, a są po prostu dodatkowym świadczeniem na rzecz seniorów. -  Ale pobieranie od emerytur podatku PIT tylko zwiększa koszty. Bo jak państwo ściąga ze składek i podatków, płaconych na bieżąco powiedzmy 1000 zł na emeryturę, po czym zabiera emerytowi 170 zł podatku, to tylko generuje koszty poboru podatków na emerytury i od emerytur - powiedział Gwiazdowski i dodał, że państwo nie może w nieskończoność dodrukowywać pieniędzy, ponieważ to fatalnie wpływa na gospodarkę.

<

Tagi:

ZUSpieniądzeemeryturyemeryciemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zaw&oacute;d, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial &quot;House of Cards&quot;. Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >