BiznesINFO.pl
1000+ od rządu

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Bon turystyczny 1000+ może pozostać tylko na papierze. Program ma jeden, ale bardzo poważny problem, ekspert ostrzega

16 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

1000+ od rządu na wakacje ma wesprzeć pracowników i branżę turystyczną. Jednak na wadliwość koncepcji, która leży u podstaw ministerialnego projektu bonu turystycznego, zwracają uwagę przedsiębiorcy. Ekspert Pracodawców RP uważa, że wielu przełożonych nie

1000+ na wakacje w czasie pandemii i po jej zakończeniu

1000+ od rządu to najnowsza zapowiedź Ministerstwa Rozwoju. Bon turystyczny opiewający na tę kwotę przysługiwałby osobom zatrudnionym na umowie o pracę, których miesięczny zarobek nie przewyższa 5,2 tys. zł. 90 proc. dofinansowania ureguluje państwo (czyli 900 zł), a pozostałe 10 proc. (100 zł) opłaci pracodawca.

Jednak jeszcze przed przedstawieniem oficjalnego projektu ustawy wicepremier Jadwiga Emilewicz deklaruje, że będzie to program wieloletni. Zdaniem szefowej resortu rozwoju w kolejnych latach trwania akcji rozdawania bonów turystycznych zmienią się proporcje udziałów państwa i poszczególnych pracodawców. Procent opłacany przez rząd ma maleć, a odsetek regulowany z ramienia przedsiębiorcy - wzrastać.

Ekspert: zbyt duże koszty, aby dołączyć do inicjatywy 1000+

To właśnie ten aspekt projektu 1000+ od rządu może być, zdaniem Arkadiusza Pączka, eksperta Pracodawców RP, nie do zaakceptowania przez wielu przedsiębiorców. „Problem jest w kosztach: jeśli dziś mówimy o 10 procentach i zwiększeniu tej partycypacji w przyszłości, to w obliczu niepewności gospodarczej i tego, co się szykuje w II półroczu, jestem przekonany, że przedsiębiorcy w ten program nie wejdą” – ocenił specjalista.

Ekspert przypomniał również, że już teraz wielu pracodawców prowadzi program tzw. wczasów pod gruszą, w których wysokość dofinansowania sięga nawet 1 tys. zł. Jednak wszystkie te środki pochodzą ze świadczeń pracowniczych, zebranych na zakładowych funduszach – podają finanse.wp.pl.

Małe firmy nie będą w stanie sfinansować bonów turystycznych

Pączka zwraca uwagę, że realizacja założeń projektu 1000+ może być szczególnie trudna w czasie pandemii dla małych i średnich firm, dla których przekazanie pracownikom nawet 100 zł okaże się wyzwaniem.

Obecnie wielu pracodawców walczy o utrzymanie swojej działalności, a pierwszy krokiem w radzeniu sobie z kryzysem jest zawsze rezygnacja z benefitów. I mimo że ekspert uważa idee bonu turystycznego za słuszny kierunek to wątpi, aby wiele firm przystało na warunki, o których na ten moment mówi Ministerstwo Rozwoju.

Wątpliwa jest również kwestia dobrowolności przystąpienia do programu 1000+, którą zakładają przedsiębiorcy na podstawie medialnych doniesień. Wobec wielu niewiadomych specjalista Pracodawców RP wyraził chęć zaopiniowania projektu ustawy, gdy ta zostanie opracowana i zaprezentowana przez rządzących. Podkreślił, że w formułowaniu punktów programu bonów turystycznych niezbędna jest konsultacja ze związkami zawodowymi.

Tagi:

turystykapracodawcy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >