1000+ od rządu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 16 Maja 2020

Bon turystyczny 1000+ może pozostać tylko na papierze. Program ma jeden, ale bardzo poważny problem, ekspert ostrzega

1000+ od rządu na wakacje ma wesprzeć pracowników i branżę turystyczną. Jednak na wadliwość koncepcji, która leży u podstaw ministerialnego projektu bonu turystycznego, zwracają uwagę przedsiębiorcy. Ekspert Pracodawców RP uważa, że wielu przełożonych nie dołączy do inicjatywy ze względu na zbyt duże koszty.

1000+ na wakacje w czasie pandemii i po jej zakończeniu

1000+ od rządu to najnowsza zapowiedź Ministerstwa Rozwoju. Bon turystyczny opiewający na tę kwotę przysługiwałby osobom zatrudnionym na umowie o pracę, których miesięczny zarobek nie przewyższa 5,2 tys. zł. 90 proc. dofinansowania ureguluje państwo (czyli 900 zł), a pozostałe 10 proc. (100 zł) opłaci pracodawca.

Nowe obostrzenie dotyczące sprzedaży już w najbliższą środę. Spać spokojnie może tylko 3/4 PolakówNowe obostrzenie dotyczące sprzedaży już w najbliższą środę. Spać spokojnie może tylko 3/4 PolakówCzytaj dalej

Jednak jeszcze przed przedstawieniem oficjalnego projektu ustawy wicepremier Jadwiga Emilewicz deklaruje, że będzie to program wieloletni. Zdaniem szefowej resortu rozwoju w kolejnych latach trwania akcji rozdawania bonów turystycznych zmienią się proporcje udziałów państwa i poszczególnych pracodawców. Procent opłacany przez rząd ma maleć, a odsetek regulowany z ramienia przedsiębiorcy - wzrastać.

Ekspert: zbyt duże koszty, aby dołączyć do inicjatywy 1000+

To właśnie ten aspekt projektu 1000+ od rządu może być, zdaniem Arkadiusza Pączka, eksperta Pracodawców RP, nie do zaakceptowania przez wielu przedsiębiorców. „Problem jest w kosztach: jeśli dziś mówimy o 10 procentach i zwiększeniu tej partycypacji w przyszłości, to w obliczu niepewności gospodarczej i tego, co się szykuje w II półroczu, jestem przekonany, że przedsiębiorcy w ten program nie wejdą” – ocenił specjalista.

Ekspert przypomniał również, że już teraz wielu pracodawców prowadzi program tzw. wczasów pod gruszą, w których wysokość dofinansowania sięga nawet 1 tys. zł. Jednak wszystkie te środki pochodzą ze świadczeń pracowniczych, zebranych na zakładowych funduszach – podają finanse.wp.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilna interwencja policji podczas strajku Strajku Przedsiębiorców. Co się wydarzyło?

85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?85% Polaków chce, by księża płacili podatki. A Ty?Czytaj dalej

Małe firmy nie będą w stanie sfinansować bonów turystycznych

Pączka zwraca uwagę, że realizacja założeń projektu 1000+ może być szczególnie trudna w czasie pandemii dla małych i średnich firm, dla których przekazanie pracownikom nawet 100 zł okaże się wyzwaniem.

Obecnie wielu pracodawców walczy o utrzymanie swojej działalności, a pierwszy krokiem w radzeniu sobie z kryzysem jest zawsze rezygnacja z benefitów. I mimo że ekspert uważa idee bonu turystycznego za słuszny kierunek to wątpi, aby wiele firm przystało na warunki, o których na ten moment mówi Ministerstwo Rozwoju.

Waloryzacja 2020 ogłoszona. Wiemy już, o ile wzrosną twoje składki na ZUS, zdecydowanie ci się spodobaWaloryzacja 2020 ogłoszona. Wiemy już, o ile wzrosną twoje składki na ZUS, zdecydowanie ci się spodobaCzytaj dalej

Wątpliwa jest również kwestia dobrowolności przystąpienia do programu 1000+, którą zakładają przedsiębiorcy na podstawie medialnych doniesień. Wobec wielu niewiadomych specjalista Pracodawców RP wyraził chęć zaopiniowania projektu ustawy, gdy ta zostanie opracowana i zaprezentowana przez rządzących. Podkreślił, że w formułowaniu punktów programu bonów turystycznych niezbędna jest konsultacja ze związkami zawodowymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające, wszedł na 260-metrowy dźwig bo chciał zrobić zdjęcie. Teraz może trafić za kratki
  2. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego. Nigdy ich nie lekceważ
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewiarygodne odkrycie w Dolinie śmierci. Ostatni raz był widziany 68 lat temu
Czereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzereśnie nową pietruszką? Zanim sprawdzisz cenę za kilogram, lepiej usiądźCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News