Wiceminister Patkowski: W lutym inflacja była najwyższa, marzec to miesiąc, kiedy zaczyna się dezinflacja
- Pierwszy kwartał jest okresem przesilenia, a więc szczytowej inflacji – szczyt nastąpił w lutym – oraz dołka, jeśli idzie o spowolnienie gospodarcze. To widać we wskaźnikach, nie tylko w danych o PKB za IV kw. 2022 r., ale także w danych o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży konsumenckiej – mówił dzisiaj dla Polsat News wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Zaczyna się dezinflacja
Zdaniem Patkowskiego luty był miesiącem, kiedy inflacja była najwyższa, a marzec to miesiąc, kiedy zaczyna się dezinflacja.
„Można więc powiedzieć, że od dzisiaj zaczęła się dezinflacja” - powiedział.
Mówił również, że taki scenariusz makroekonomiczny był brany pod uwagę przy konstrukcji budżetu na 2023 roku.
„Co do tego, czy inflacja do końca roku spadnie poniżej 10 proc., to są różne opinie, ale obecnie przeważające jest zdanie, że spadnie poniżej tego poziomu”
Patkowski o zmianie wskaźników referencyjnych
„Trzy banki już zadeklarowały, że od 1 lipca będą oferować umowy na kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie. Cieszymy się, że konsumenci będą mieli w tym czasie wybór, czy wziąć kredyt oparty na WIBORze, czy też na WIRONie”
- Myślę, że banki – tak jak będą oferować nowym klientom kredyty oparte na WIRONie – będą proponować klientom posiadającym kredyt powiązany z WIBORem zamianę tego wskaźnika – mówił.
Banki mają swobodę wyboru
Jego zdaniem to jednak będzie suwerenna decyzja banków, będą miały w tym zakresie swobodę do 1 stycznia 2025 r. Kiedy pojawią się kredyty oparte na WIRONie, pojawi się możliwość refinansowania, a więc zaczną działać zasady wolnego rynku i WIRON będzie stawać się coraz bardziej aktywnym wskaźnikiem referencyjnym.