Fatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczne
WHO ostro o pandemii
WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia to wyspecjalizowana agenda ONZ mająca na celu zacieśniać współpracę poszczególnych krajów na rzecz ochrony zdrowia i zwalczania chorób zakaźnych. Obecnie WHO skupia wokół siebie 194 państwa członkowskie.
Jednakże mimo swoich działań, WHO nie ma łatwo. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, prezydent USA, Donald Trump wycofał z WHO Stany Zjednoczone. Jednocześnie najpotężniejszy człowiek świata (tak nazywani są prezydenci USA) zarzucił WHO, że ta znajduje się pod kontrolą Chin, a reakcja na pandemię COVID-19 była niewłaściwa.
Decyzja Donalda Trumpa w kwestii WHO nie przeszła bez echa. "Globalna dynamika infekcji pokazuje, że są wymagane skoordynowane działania. Aby walczyć z pandemią, potrzebujemy większej współpracy międzynarodowej. Europejskie państwa zainicjują reformy WHO", napisał na Twitterze niemiecki minister zdrowia.
Niewzruszony i stawiający na pierwszym miejscu Stany Zjednoczone Donald Trump poinformował, że środki przeznaczone na WHO zostaną skierowane na inne organizacje zajmujące się ochroną zdrowia.
1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów
WHO przestrzega inne kraje
WHO w czwartek, 5 listopada, opublikowało na swojej oficjalnej stronie internetowej deklarację, w której podkreśla, że jednym z najważniejszych etapów pokonania następnych pandemii jest przygotowanie się państw.
- Musimy już teraz przygotować się na następną pandemię. [...] Możemy pokonać COVID-19 dzięki nauce, stosowaniu odpowiednich rozwiązaniom i solidarności", napisało WHO w przygotowanym przez siebie dokumencie.
WHO w deklaracji podkreśla konieczność zreformowania przepisów w taki sposób, aby kraje członkowskie bardziej przestrzegały prawa międzynarodowego w zakresie ochrony zdrowia. Jednocześnie WHO przestrzega, że wszystkie kraje w przypadku kolejnej pandemii, muszą być lepiej przygotowane.
Z danych wynika, że na świecie stwierdzono już ok. 50 mln przypadków zachorowań na koronawirusa. Łącznie na COVID-19 zmarło prawie 1,5 mln osób, a wyzdrowiały 32 mln.