Tracą sześć godzin dziennie. Jedna grupa zaskakująco często sięga po telefon
Niemal 20 proc. dorosłych w wieku od 18 do 24 lat używa telefonu przez ponad 6 godzin dziennie - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Huawei. Często też nie kontrolują czasu spędzanego przed ekranem. Wszystko to obniża funkcjonowanie i wpływa na jakość życia młodych ludzi.
Długie godziny przed ekranem smartfona
Okazuje się, ze jedynie 15 proc. Polaków używa smartfona przez mniej niż godzinę dziennie. Do tej grupy należą jednak osoby powyżej 50. roku życia. Z kolei 46 proc. ankietowanych spędza z telefonem od 1 do 3 godzin. 22 proc. ankietowanych spędza od 3 do 6 godzin dziennie. Powyżej sześciu godzin telefonu używa 6 proc. ankietowanych.
Najczęściej po telefon sięgają młodzi dorośli, a więc osoby w wieku 18-24 lat. Aż 43 proc. z nich korzysta z niego od 3 do 6 godzin na dobę, a 20 proc. z nich nawet dłużej niż 6 godzin dziennie.
Królują komunikatory
Polacy uwielbiają komunikatory. Z najpopularniejszego wśród badanych Messengera korzysta 4 na 5 z nas (82%), z Whatsappa ponad połowa (56%), a ze Skype’a 1/3 dorosłych w Polsce. Aż 47% badanych używa komunikatorów w każdej wolnej chwili.
Co czwarty ankietowany sprawdza komunikatory także w czasie wykonywania służbowych zajęć. Mniej niż połowa komunikuje się ze znajomymi po powrocie do domu (45 proc.), a w drodze do pracy 15 proc. 28 proc. ankietowanych przyznało się, że zajmowało się swoim telefonem podczas wyjść z innymi.
Badanie przeprowadzono w lipcu 2023 roku na zlecenie HUAWEI CBG Polska przez SW Research metodą CAWI na grupie reprezentatywnej 1073 osób.
Skutki nadużywania telefonu
Nadmierne używanie telefonu pochłania dużo czasu, przyczynia się także do spadku koncentracji, sprawności fizycznej, pogorszenia jakości snu oraz relacji z innymi ludźmi. Aby ograniczyć korzystanie z telefonu można skorzystać z aplikacji monitorujących czas korzystania z niego czy wyciszyć telefon za pomocą trybu „Nie przeszkadzać".