Terminy wystawiania faktur
Najczęściej fakturę wystawia się po dokonaniu sprzedaży. Czasami jednak można to zrobić przed sfinalizowaniem transakcji. Wiąże się to jednak z pewnymi obowiązkami.
Generalnie sprzedawca powinien wystawić fakturę do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi. Termin ten jest wyraźnie wskazany w art. 106i ustawy o VAT. Ta zasada dotyczy także sytuacji, w której usługa lub dostawa realizowana jest etapami. Wówczas faktura powinna zostać wystawiona do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu realizacji danej części usługi lub dostawy.
Wyjątki od zasady
Ustawa o VAT przewiduje liczne wyjątki od wspomnianej wyżej zasady. Prawo daje na przykład możliwość wystawienia faktury w terminie do 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi. Z kolei faktura za wykonanie usługi budowlanej może być wystawiona w terminie do 30 dni od wykonania tej usługi. 60 dni to czas na wystawienie faktury za dostawę drukowanych książek, a 90 dni – za drukowanie książek. W przypadku dostaw energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej oraz gazu, usług telekomunikacyjnych i radiotelekomunikacyjnych, a także w przypadku najmu, dzierżawy, leasingu, usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej termin wystawienia faktury mija z upływem terminu płatności.
Wystawienie faktury a obowiązek podatkowy
Termin wystawienia faktury w niektórych przypadkach jest tożsamy z momentem powstania obowiązku podatkowego. Najczęściej obowiązek podatkowy powstaje w momencie dostawy towaru. Jeśli jednak przedsiębiorca wystawi fakturę przed dostawą, to właśnie w momencie wystawienia faktury rodzi się obowiązek podatkowy. Ta sama zasada, polegająca na powstaniu obowiązku podatkowego w momencie wystawienia faktury, będzie dotyczyć: usług budowlanych, dostaw książek drukowanych, drukowania książek, dostaw energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej i gazu, usług telekomunikacyjnych i radiotelekomunikacyjnych, a umów najmu, dzierżawy, leasingu, usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, a także stałej obsługi prawnej.