Sejm zadecydował. Wielkie zmiany w emeryturach
Na piątkowym posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Uchylono jeden z zapisów, który nadawał ustawie “wygasający” charakter.
Zmiany w emeryturach pomostowych
Jak wynika z informacji portalu Gazeta.pl, najważniejszą zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest uchylenie wygasającego charakteru ustawy. Powodował ją jeden prosty zapis dot. tego, komu tzw. pomostówki przysługiwały.
Dotychczas bowiem, emerytury pomostowe były wypłacane jedynie tym osobom które pracowały do 1999 roku. Cytowane przez Gazetę.pl wskazują, że takie emerytury pobiera obecnie ok. 40 tys. osób.
Nie tylko pomostówki
Oprócz samych emerytur pomostowych, nowelizacja wprowadza również zmiany w kilku innych sprawach. Jedną z nich jest wyłączenie z płacy minimalnej dodatku za szczególne warunki pracy.
Z informacji portalu Gazeta.pl wynika również, że podwyższono limit odliczenia wydatków z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych od podatku. Inną zmianą jest również dodanie zabezpieczenia dla działaczy związkowych w tych sprawach, które dotyczą prawa pracy.
Emerytury pomostowe od 2024 roku
Nowe emerytury pomostowe będą wypłacane od stycznia przyszłego roku. Według słów wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda przytoczonych przez portal Gazeta.pl, średnia “pomostówka” wynosi 4,6 tys. zł brutto.
Według nowych zasad, emerytury pomostowe będą otrzymywały te osoby, które skończyły 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn). Obecnie według danych przytoczonych przez Gazetę.pl, większość emerytur pomostowych otrzymują mężczyźni.