Rok temu złożyliśmy 1,5 mln druków PIT w formie papierowej. Powierzchnia kartek pozwoliłaby zakryć połowę Puszczy Niepołomickiej
Mimo postępującej cyfryzacji wielu Polaków składa papierową wersję deklaracji PIT. Drukowanie deklaracji przyczynia się jedynie do marnowania papieru.
Masa papierowych deklaracji
Według raportu “Stan cyfryzacji Polski na tle regionu 2022”1 stworzonego przez fundację Digital Poland przy wsparciu Microsoft, wiele osób składa deklaracje PIT w formie papierowej, czytamy w przesłanej do redakcji informacji prasowej.
Maciej Wawrzyniak współzałożyciel aplikacji Pitbot, umożliwiającej rozliczenie PIT w formie czatu zauważa, że zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, stanowiących rozliczenie dochodów z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło w formie papierowej. Łącznie jest to ponad 8 mln kartek papieru, które nie są potrzebne, ponieważ urzędnicy i tak muszą wpisać dane z deklaracji papierowej do systemu komputerowego.
Pitbot przeliczył, biorąc pod uwagę format kartki A4, łączny obszar jaki można pokryć kartami z druków wszystkich osób rozliczających się w formie tradycyjnej - jest to aż 49,6 km2. Podobny obszar mają miasta takie jak Nowy Targ, Żywiec, Krosno lub też połowa Puszczy Niepołomickiej.
Deklaracje PIT 37
Deklarację PIT-37 składają pracownicy, zleceniobiorcy, osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub emerytalny.
Podatnicy mają obowiązek złożyć deklarację w okresie 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku za który składana jest deklaracja.
Deklaracja złożona elektronicznie
Podatnik może złożyć deklarację w wersji papierowej lub elektonicznej - na stronie podatki gov.pl można znaleźć formularz i wysłać deklarację online poprzez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną, bądź aplikację mObywatel.
Złożenie deklaracji w wersji online pozwala zaoszczędzić nie tylko papier, ale również czas.