Potwierdzają się wcześniejsze ustalenia grupy roboczej Forum Akcyzowego
18.08.2021 o godz. 13.00 odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej ds. wyrobów nowatorskich i produktów innowacyjnych Forum Akcyzowego. Najnowsze informacje związane z tematem okołoakcyzowym opublikowała wczoraj Gazeta Prawna.
Potwierdzają się wcześniejsze ustalenia, z których jasno wynika, że krajowe przepisy dotyczące podatku akcyzowego wymagają zmiany, ponieważ są niekorzystne dla Polski i różnią się o tych przyjętych w większości innych krajów Unii Europejskiej.
Czym jest wspomniane Wyżej Forum Akcyzowe? Jest to zespół opiniodawczo-doradczy powstały przy Ministerstwie Finansów. Jego celem jest wypracowanie najlepszych rozwiązań akcyzowych w branży tytoniowej. Składa się z 4 grup dotyczących: e-papierosów, wyrobów nowatorskich, papierosów tradycyjnych i suszu tytoniowego. Co ciekawe, obrady grup roboczych są jawne i transmitowane są na żywo na kanale Ministerstwa Finansów na YouTube. Ministerstwo mające status obserwatora procesu, czeka na rezultat prac.
21 czerwca 2011 r. została ustanowiona Dyrektywa Tytoniowa określająca strukturę i stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i to właśnie w związku z tą dyrektywą został przygotowany raport „Wyroby tytoniowe i nikotynowe w Polsce”. Jego autorzy podkreślają, że "w związku ze stale rosnącą popularnością tzw. wyrobów alternatywnych w stosunku do papierosów, czyli m.in. tytoniu do podgrzewania, dotychczasowy katalog wyrobów objętych unijną harmonizacją akcyzową wymaga nie tylko poszerzenia, ale również dostosowania stawek opodatkowania tych wyrobów".
Jak podaje Gazeta Prawna: "Eksperci od podatków mówią, że teraz jest dobry moment na wprowadzenie zmian w akcyzie, ponieważ z uwagi na przeciągający się proces prac na dyrektywami, należy oczekiwać, że przynajmniej do roku 2022 nie powstanie żadne unijne prawo harmonizujące stawki akcyzowe, a biorąc pod uwagę czas na ewentualną implementację, bez podjęcia inicjatywy przez polskiego ustawodawcę co najmniej 2024 r. obowiązywać będzie obecna preferencja na stawkę akcyzy na tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe".
- Stawki akcyzy od wyrobów nowatorskich w Polsce wymagają w głównej mierze zmiany sposobu obliczenia (zmiany podstawy opodatkowania), ale także istotnego podwyższenia jej wysokości. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem w przypadku tytoniu do podgrzewania wydaje się wprowadzenie opodatkowania nie od wagi tytoniu, a od ilości sztuk(sztyftów) do podgrzewania - uważa dr Bartoszewicz.
Wygląda na to, że aktualnie stawki akcyzy w Polsce są jedne z niższych w całej Unii Europejskiej. Doktor Bartoszewicz uważa, że najbardziej racjonalnym rozwiązaniem w przypadku tytoniu do podgrzewania może być wprowadzenie opodatkowania nie od wagi tytoniu, a od liczby sztuk (sztyftów) do podgrzewania. Takie rozwiązanie mogłoby najmniej uderzyć w polskich przedsiębiorców. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych transmisji ze spotkań.
<ul><li><p class="chakra-text css-yusr3d">Kalendarz spotkań: <a target="_blank" rel="nofollow" class="chakra-link css-rmn1p0" href="https://www.podatki.gov.pl/akcyza/forum-akcyzowe/ogloszenia-i-informacje-biezace-forum-akcyzowe/spotkania-grup-roboczych/"><u>https://www.podatki.gov.pl/akcyza/forum-akcyzowe/ogloszenia-i-informacje-biezace-forum-akcyzowe/spotkania-grup-roboczych/</u></a> </p></li><li><p class="chakra-text css-yusr3d">Kanał Ministerstwa Finansów na YouTube: <a target="_blank" rel="nofollow" class="chakra-link css-rmn1p0" href="https://www.youtube.com/user/ministerstwofinansow"><u>https://www.youtube.com/user/ministerstwofinansow</u></a> </p></li><li><p class="chakra-text css-yusr3d">Informacje na temat ustaleń okołoakcyzowych znaleźć można także w artykule opublikowanym na łamach serwisu Gazety Prawnej: <a target="_blank" rel="nofollow" class="chakra-link css-rmn1p0" href="https://podatki.gazetaprawna.pl/akcyza/artykuly/8228161,akcyza-instytut-jagiellonski-raport-wyroby-tytoniowe-i-nikotynowe-w-polsce.html">https://podatki.gazetaprawna.pl/akcyza/artykuly/8228161,akcyza-instytut-jagiellonski-raport-wyroby-tytoniowe-i-nikotynowe-w-polsce.html</a></p></li></ul>