Polska waluta wyjątkowo silna. Kurs złotego nie był tak wysoko od 10 lat
Według ekspertów Banku Handlowego kurs złotego wobec dolara jest wyjątkowo korzystny. Ekonomiści w swojej analizie informują, że złotówka nie była tak silna od dekady.
Realny efektywny kurs walutowy
Eksperci w swoim raporcie podają, że z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki istotny jest nie tyle kurs rynkowy, co realny efektywny kurs walutowy (REER). Pokazuje on zmiany wartości złotego wobec koszyka walut głównych partnerów handlowych (stąd określenie „efektywny”) po skorygowaniu o różnice w inflacji między Polską a innymi krajami (stąd „realny”).
Dodają, że umocnienie REER wynika zarówno z nominalnej aprecjacji waluty jak i wyższej inflacji w kraju niż za granicą.
Zmiany w ostatnich miesiącach
„W latach 2018-2021 kurs REER skorygowany o CPI pozostawał relatywnie stabilny, nie odbiegając istotnie od średniej z tego okresu. Sytuacja zmieniła się istotnie w ostatnich miesiącach. W kwietniu notowania kursu realnego osiągnęły najwyższy (tj. najsilniejszy) poziom od ponad 10 lat, przy czym ścieżka wzrostowa rozpoczęła się wraz ze zdecydowanym wzrostem polskiego CPI wobec partnerów handlowych.” – czytamy w analizie ekspertów Banku Handlowego.
Zdaniem ekonomistów umacnianie się złotego nie powinno przysporzyć problemów dla polskiego eksportu.
Gigantyczne zmiany w kursie złotego od 3 kwartału 2022r.
Eksperci wyjaśniają, że jeszcze w III kw. 2022 złoty był najsłabszy od 2004 roku, ale ostanie wyraźne umocnienie sprawiło, że w lutym PLN powrócił do poziomów notowanych dwa lata temu.
Ich zdaniem w tym przypadku trudno mówić o wyjątkowej sile złotego.
Jednakże dodają, że ich dane o REER PPI nie obejmują jeszcze marca i kwietnia, a więc okresu, który zapewne widział dalsze umocnienie kursu realnego.
Od stycznia tego roku złoty zyskał wobec dolara blisko 6 procent.