Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Daleko w tyle. Polska płaca minimalna do Zachodu nie ma startu
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:13

Daleko w tyle. Polska płaca minimalna do Zachodu nie ma startu

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Płaca minimalna w Polsce plasuje się na poziomie 2250 złotych, w przyszłym roku będzie to już 2450 złotych. Choć płaca minimalna wyraźnie rośnie, wciąż nie robi to żadnego wrażenia na krajach Europy Zachodniej. Jak podaje bowiem Eurostat, polska płaca minimalna w przeliczeniu na europejską walutę wynosi około 523 euro. To wciąż dwa razy mniej niż u najbiedniejszego kraju Zachodu.

Na podobnym poziomie, co Polska są Chorwacja, Czechy, Słowacja, które mają od nas trochę mniej czy Estonia i Litwa, które z kolei mają więcej. W tych krajach płaca minimalna wynosi kolejno 506 euro, 519 euro, 520 euro, 540 euro, 555 euro. Możemy się więc pocieszać, że nie jest tak źle z płacą minimalną w Polsce. Jednakże nasza najbliższa konkurencja rośnie znacznie szybciej od Polski.

Płaca minimalna w złotówkach na Zachodzie

Pensja minimalna w Polsce daleko ma jeszcze do rekordów europejskich. Polska nie ma żadnego startu do Luksemburga czy Irlandii, które płacą o wiele więcej niż nad Wisłą. Hiszpania, która spośród tych bogatszych krajów Zachodu ma najniższą pensję minimalną przebija polskie minimum dwukrotnie kwotą 1050 euro.

W przeliczeniu na złotówki siedem krajów Unii Europejskiej ma pensję minimalną na poziomie 6 tys. złotych i więcej, jak wyliczyło Money.pl. Mowa tutaj o takich krajach jak (w kolejności od najmniejszej pensji minimalnej do największej) Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Irlandia, Luksemburg. To pierwsze państwo ma pensję minimalną na poziomie 1453 euro (6169 złotych) ostatnie państwo ma kwotę minimalną na poziomie 8,6 tys. złotych brutto (2071 euro).

Warto dodać jednak, że na 28 krajów Unii Europejskiej 6 krajów nie ma ustalonej płacu minimalnej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Money.pl Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja radzą sobie świetnie bez tego minimalnego pułapu cenowego.