Płaca minimalna 4 tys. złotych. Zawody, które skorzystają najwięcej
Płaca minimalna w 2020 roku ma wynieść, wedle zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, 2,6 tys. złotych brutto. W roku 2021 będzie to już 3 tys. złotych, a w 2023 ma wspiąć się na wyżyny i osiągnąć poziom 4 tys. złotych. Dla około 50% Polaków to dobra wiadomość, ponieważ wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego taki właśnie odsetek z nas zarabia mniej niż 4 tys. złotych brutto.
Kto jednak będzie cieszył się najbardziej? Jak wskazuje portal INNPoland.pl, jest pewna grupa zawodów, które szczególnie ucieszą się z podwyżki płacy minimalnej. Mowa m.in. o nauczycielach, którzy walczą od lat o podwyżkę płac w swoim zawodzie. Nauczyciel kontraktowy z 9-miesięcznym stażem dostaje 3,7 tys. złotych brutto, a "zielony" w zawodzie na start zgarnia jedynie 2,4 tys. złotych. W urzędach nie jest lepiej - pensja urzędnika wynosi przeciętnie 2,9 tys. złotych, a inspektora 3,7 tys. złotych brutto.
Płaca minimalna - te zawody ucieszą się z niej najbardziej
Małe zarobki mają także ochroniarze - 3 tys. złotych brutto (w naprawdę dobrej sytuacji), tak samo sekretarka. Recepcjonista zarabia średnio 2,6 tys. złotych brutto. Nie przelewa się także pracownikom gastronomii i hotelarstwa. Pracownicy fast-foodów dostają średnio po 2,4 tys. złotych brutto, kelnerzy po 2,9 tys. złotych brutto.
Na niewiele mogą liczyć także murarze, dekarze czy monterzy rusztowań - 3,2 tys. złotych. Także spawacze nie mają zbyt lepiej, bo otrzymują jedynie 100 złotych więcej od nich. Także 3,3 tys. złotych brutto dostają listonosze, zaś kierowcy autobusów średnio 3,5 tys. złotych brutto, tak samo jak kierowcy ciężarówek.