Nowe tablice średniego trwania życia za pasem. Obniżą emeryturę, lepiej się pospiesz
Tradycyjny czas podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę już za pasem - zbliża się początek wiosny. Osoby rozważające taką decyzję muszą się jednak pospieszyć - publikacja nowych tablic średniego dalszego trwania życia przez GUS obniży planowane emerytury.
Kłopotliwy wskaźnik
Średnie dalsze trwanie życia to jeden ze wskaźników Głównego Urzędu Statystycznego. Jego tablice są aktualizowane co roku, 1 kwietnia.
Tegoroczna aktualizacja może jednak zostać uznana za niesmaczny prima aprilisowy żart. Jak podaje Onet, obecnie obowiązujące tablice w porównaniu z nowymi będą znacznie lepsze.
Wada systemu?
Dlaczego tablice średniego trwania życia są tak istotne? Przyczyną jest użycie tej wartości jako dzielnika zgromadzonych składek i kapitału początkowego.
Jak powiedział Onetowi Łukasz Kozlowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, przy tworzeniu systemu nie założono, że różnice między latami mogą być tak spore. Stąd też niektóre osoby powinny się pospieszyć z wnioskiem o emeryturę przed końcem marca.
Zatrudnienie w kwietniu to spory problem
Przyczyną aż takiej różnicy jest zwiększona liczba zgonów w wyniku pandemii. To przełożyło się na krótszą średnią długość życia i wyższe emerytury.
Tymczasem jak podaje Onet, w zeszłym roku liczba zgonów uległa zmniejszeniu, a tym samym długość życia się wydłużyła. W ten sposób wysokość świadczeń pójdzie w dół.
Najbardziej zmianą tablic powinny być zainteresowane osoby powyżej wieku emerytalnego, które nie złożyły jeszcze wniosku o emeryturę, a zwłaszcza ci, którzy osiągnęli ten próg przed 2020. Kontynuacja zatrudnienia po 31 marca będzie skutkowała objęciem nowymi tablicami i niższą emeryturą.