Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Na czym opiera się współpraca barterowa?
Marta Dobrzycka
Marta Dobrzycka 28.05.2021 02:00

Na czym opiera się współpraca barterowa?

conclusion-of-the-contract-3100563 1920
https://pixabay.com/pl/photos/zawarcia-umowy-uścisk-dłoni-3100563/

Często zdarza się, że początkujące firmy mają mały kapitał na start, przez co borykają się z licznymi problemami finansowymi. Dobrym sposobem na rozkręcenie biznesu może okazać się współpraca barterowa, która polega na bezgotówkowej wymianie towarów lub usług. Warto zatem poznać zasady współpracy barterowej, gdyż może okazać się rzeczywiście bardzo korzystną opcją na start. 

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest współpraca barterowa?

  • Co można wymieniać w ramach barteru?

  • Czy współpraca barterowa wiąże się z jakimiś formalnościami?

  • Czy trzeba płacić podatki przy współpracy barterowej?

Współpraca barterowa często wybierana jest przez małe i średnie firmy, które dopiero wkraczają na rynek. Jest też chętnie wybierana przez blogerów i influencerów. O jej popularności przesądza fakt, że jest bezkosztowa. Co jednak zrobić, by współpraca przebiegała bez problemów i była legalna? 

Na czym polega współpraca barterowa?

Barter to bezgotówkowa wymiana towarów i usług. Jedna z najstarszych form wymiany. Chodzi w niej o to, aby wartość świadczonych przez strony usług lub wymienianych towarów była do siebie zbliżona i kompensowała się.

Co można wymienić w ramach współpracy barterowej?

W ramach barteru wymieniać można zarówno usługi za usługi, jak i towary za towary. Dopuszczalne jest również wymienianie usług za towary. Warunkiem współpracy barterowej jest wymiana produktów lub usług o zbliżonej wartości. 

Czemu może służyć współpraca barterowa?

Co ciekawe współpraca barterowa nie jest tylko domeną blogerów, ani też małych firm dopiero zaczynających swoją działalność. Barter jest też sposobem wymiany handlowej pomiędzy państwami o szczególnie uciążliwych restrykcjach walutowych lub takich, których waluty są bardzo mało popularne i trudno wymienialne. Na barter decydują się też państwa czy firmy o skromnych zasobach pieniężnych. 

Barter jest szczególnie popularną formą współpracy wśród blogerów i influencerów, ale w branży panuje przekonanie, że często ta forma współpracy psuje rynek. Współpraca ta wygląda bowiem tak, że jakaś firma przekazuje blogerowi swój produkt w zamian za reklamowy content, jaki bloger tworzy na temat przekazanego produktu. Jest to pewna forma reklamy, ostatnio dość popularna. Ważne jednak, by prezentowane przez blogerów opinie o produkcie były obiektywne. 

Umowa barterowa 

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo współpracy barterowej i mieć pewność, że druga strona wywiąże się z umowy, warto przed rozpoczęciem wymiany spisać umowę barterową. Wprawdzie przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny nie regulują zasad jej zawierania, warto sporządzić ją w formie pisemnej. Umowa o współpracy barterowej powinna być też podpisana przez obie jej strony. 

Warto zadbać o pewne formalne elementy takiej umowy, żeby się zabezpieczyć. Dobrze byłoby, gdyby umowa barterowa zawierała miejsce i termin zawarcia współpracy, określenie stron umowy i wskazanie ich pełnej nazwy i danych kontaktowych. Umowa barterowa powinna także zawierać rodzaj oraz wartość towarów lub usług będących przedmiotem umowy barterowej oraz termin  wykonania usług lubi warunki dostawy produktów, których dotyczy dana umowa. Ważne, aby w zapisach umowy znalazły się także sankcje, którą grożą każdej ze stron w razie niewywiązania się z umowy oraz warunki odstąpienia od barteru. Dobrze też zadbać zawczasu o wskazanie sądu właściwego do rozstrzygania ewentualnych sporów.

Tagi: Handel barter