Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Na co zwrócić uwagę, wypełniając wniosek o dotację z PUP?
Dominik Górecki
Dominik Górecki 25.05.2021 02:00

Na co zwrócić uwagę, wypełniając wniosek o dotację z PUP?

entrepreneur-593378
https://pixabay.com/pl/photos/przedsi%C4%99biorca-starcie-uruchomienie-593378/

Bezrobotny, który chce otrzymać dotację z PUP (Powiatowego Urzędu Pracy) na otwarcie własnej działalności gospodarczej, powinien wypełnić wniosek. Na co wówczas powinien zwrócić uwagę?

Na wstępie należy podkreślić, że o dotację z PUP mogą ubiegać się wyłącznie osoby bezrobotne. Mamy tu na myśli osoby, które zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotni. Jest to podstawowy, ale – rzecz jasna – niejedyny warunek, który należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Kto nie może liczyć na dotację?

Nie każdy bezrobotny może otrzymać dotację z urzędu pracy. Na środki nie mogą liczyć osoby, które: – studiują dziennie, – prowadziły działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, – bez uzasadnienia odmówiły przyjęcia oferty pracy przez PUP – w ciągu 2 lat poprzedzających złożenie wniosku popełniły przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu (np. fałszowanie faktur), – otrzymały już wcześniej bezzwrotne dofinansowanie publiczne na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub złożyły wniosek w innym PUP, – zarejestrowały się jako bezrobotne później niż na 3 miesiące przed złożeniem wniosku o dotację.

Koszty i zyski

PUP, jak każda instytucja udzielająca dotacji, chce mieć pewność, że beneficjent dobrze wykorzysta otrzymaną pomoc finansową. Dlatego też często wymaga od wnioskodawcy przemyślanego biznesplanu. Na podstawie między innymi tego dokumentu PUP weryfikuje wniosek. Nie istnieje jeden określony formularz biznesplanu, lecz wiadomo, że wnioskodawca powinien w nim zamieścić przewidywane koszty prowadzenia działalności. Powinien on, przynajmniej orientacyjnie, wiedzieć, ile wyniesie go np.: remont lokalu, zakup odpowiednich narzędzi, reklama, księgowość czy składki ZUS. Z drugiej strony przyszły przedsiębiorca powinien podać realną kwotę zysków, przewyższającą bieżące koszty prowadzenia działalności. W biznesplanie należy też uwzględnić kwestie nie tylko finansowe. PUP może np. zwrócić uwagę na to, czy lokal, w którym potencjalny beneficjent chce prowadzić działalność, będzie się do tego nadawał.

Wnioskowana kwota i przeznaczenie środków

Maksymalna kwota dotacji z PUP jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W 2021 roku beneficjent może zatem liczyć na dofinansowanie co najwyżej w wysokości 32-33 tys. zł. Rzadko jednak zdarza się, by PUP przyznał maksymalną kwotę. Inną sprawą jest przeznaczenie dotacji. Nie można jej wydawać na pokrycie kosztów bieżących, np. ubezpieczenia społecznego, opłacenia rachunku za zużycie energii albo zakupu paliwa do samochodu.

Znajomość rynku

W biznesplanach zazwyczaj uwzględnia się także znajomość rynku. Dlatego też beneficjent w dokumencie dokonuje analizy rynku. Informuje, do kogo chciałby trafić ze swoim produktem lub usługą, określa swoje mocne i słabe strony, opisuje konkurencję, a nawet potencjalne zagrożenia dla funkcjonowania jego biznesu. W przypadku tych ostatnich pozytywną rzeczą byłoby wskazanie, jak sobie z nimi zamierza poradzić.