Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Mandat za brak szczepienia. Resort zdrowia chce zaostrzenia przepisów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.06.2023 09:03

Mandat za brak szczepienia. Resort zdrowia chce zaostrzenia przepisów

dziecko-szczepienie
Pexels

Od kilku lat Polacy coraz częściej odmawiają wykonania obowiązkowych szczepień dla swoich dzieci w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. W ubiegłym roku było to 6399 osób, zawiłą procedurę ukarania wszczęto wobec 3150 osób. Resort zdrowia zamierza uprościć ten proces. Jak? Poprzez mandaty – donosi wtorkowa “Rzeczpospolita”.

Spadająca liczba zaszczepionych dzieci

Od kilkunastu lat obserwowana jest tendencja do malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób, które uchylają się od szczepień – tak tłumaczył potrzebę zmian Dariusz Poznański, szef Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia. Najwięcej mówią liczby: poziom wyszczepienia dwulatków wynosi:

  • przeciw gruźlicy – 97,7 proc,
  • przeciw WZW typu B –97,3 proc.,
  • przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi – 94 proc.,
  • przeciw polio – 94,1,
  • przeciwko odrze – 90,9 proc.
     

“Rz” informuje, że zdaniem ekspertów może to doprowadzić do powrotu zapomnianych chorób, choć Dariusz Poznański podkreśla, że na ten moment nie mamy dużego ryzyka ognisk epidemicznych. Jednak fakt, że spada liczba zaszczepionych dzieci, jest niepokojący, gdyż aby społeczeństwo było odporne, wyszczepialność musi utrzymywać się na poziomie 90-95 proc. Teraz jeszcze tak jest, ale z roku na rok wzrasta liczba odmów obowiązkowych szczepień u dzieci – w ubiegłym roku zarejestrowano aż 6,3 proc. odmów.

Najpierw wezwanie, potem upomnienie

Aktualnie procedura wygląda następująco: jeśli rodzic nie chce zaszczepić dziecka w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (szczepienia obowiązkowe wykonuje się przeciwko czternastu jednostkom chorobowym), inspektor sanitarny wysyła do niego wezwanie. Jeśli pozostaje ono bez odpowiedzi – upomnienie. Na tym się jednak nie kończy, bo jak tłumaczy “Rz”, uchylanie się od obowiązkowych szczepień jest zagrożone karą pieniężną w procedurze administracyjnej – w trybie art. 26 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wszczyna je i nadzoruje powiatowy państwowy inspektor sanitarny.

Dariusz Poznański tłumaczył jednak, że w wielu przypadkach rodzice, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień swoich dzieci, bywają bezkarni. Wysokie kary rzędu nawet 10, 50 tys. zł – jeśli sankcja jest nakładana wielokrotnie – często pozostają tylko na papierze. Powodem jest rozwlekłość postępowania.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Z programu skorzystały już prawie cztery miliony osób.

Resort chce uprościć system

Odpowiedzią resortu na rosnącą liczbę niezaszczepionych dzieci ma być nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Zakłada ona, że poza mandatami, które uproszczą procedurę karania i spowodują wzrost wykonywalności obowiązkowych szczepień, pojawiłyby się również obowiązkowe elektroniczne karty szczepień – do tej pory były one opcjonalne. Dzięki nim organy zyskają dostęp do kalendarza szczepień poszczególnych dzieci. Rząd ma zająć się nowelizacją w najbliższym czasie.

Aktualnie, do obowiązkowych szczepień dzieci zachęcać może też polityka niektórych samorządów. Bywa, że za komplet obowiązkowych szczepień dziecko otrzymuje dodatkowe punkty podczas rekrutacji do żłobka lub przedszkola. “Rz” przypomina, że sądy administracyjne wielokrotnie potwierdzały legalność takich działań.