Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jak długo potrwa pandemia? Naukowcy wskazują trzy najpewniejsze scenariusze
Maria Glinka
Maria Glinka 08.05.2020 02:00

Jak długo potrwa pandemia? Naukowcy wskazują trzy najpewniejsze scenariusze

Jak długo potrwa pandemia?
Pixabay/FrankundFrei

Jak długo potrwa pandemia? Analiza Centrum Badania i Przeciwdziałania Chorobom Zakaźnym

Nikt nie wie, jak długo potrwa pandemia, ale naukowcy z uniwersytetu stanu Minnesota próbują oszacować jej czas trwania. Ich zdaniem walka potrwa jeszcze prawie dwa lata.

Tak długi czas zmagania się z COVID-19 jest podyktowany równie długim okresem inkubacji patogenu, co sprawia, że część osób zaraża zanim zauważy u siebie pierwsze objawy. Badacze twierdzą, że to właśnie ten bezobjawowy czas stanowi największe zagrożenie i ułatwia migrowanie koronawirusa.  

Trzy warianty tego, jak długo potrwa pandemia

Naukowcy porównali koronawirusa z innymi znanymi już epidemiami grypy i na tej podstawie opracowali trzy scenariusze długości trwania pandemii SARS-CoV-2 – podaje o2.pl.

Pierwszy z nich jest najbardziej optymistyczny i zakłada, że początkowa fala COVID-19 potrwa do końca wiosny tego roku. Później będą nadciągać „serie mniejszych fal zachorowań”, które od okresu letniego potrwają przez kolejne 24 miesiące. Taka sytuacja będzie charakterystyczna dla wielu części świata. W związku z takim wariantem rządy państw musiałyby czasowo znosić i ponownie wprowadzać poszczególne ograniczenia, co może być trudne do zrealizowania.

Zgodnie z drugą opcją wiosenna fala to dopiero preludium wielkiego tsunami pandemicznego, które zaleje nas zimą 2020/21. W przyszłym roku miałoby dojść do kilku mniejszych wzrostów liczby zakażonych. Podobny był przebieg hiszpanki w latach 1918-1919, która przyczyniła się do śmierci od 20 do 100 milionów obywateli i zakażenia ¼ światowej populacji.

Trzeci scenariusz zakłada „powolne wypalanie się pandemii” bez określonego modelu wzrostu zakażeń. Ten wariant ma mieć różny przebieg w zależności od części świata i ma zależeć od skuteczności działań podejmowanych przez poszczególne państwa. Jednak wobec takiej sytuacji nie byłoby konieczne powracanie do raz zniesionych restrykcji.

„Niezależnie od tego, który scenariusz okaże się prawdziwy, musimy być przygotowani na kolejnych półtora roku do dwóch lat aktywności COVID-19, z ogniskami zakażeń okresowo pojawiającymi się w różnych miejscach globu” – konkludują autorzy raportu, którzy zwracają również uwagę, że przełomowym momentem będzie wynalezienie szczepionki.

Tagi: Koronawirus