Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Lepiej się pośpiesz ze złożeniem wniosku
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Wielu Polaków chce skorzystać z przysługującego im czynnego prawa wyborczego i zagłosować na wybranych przez siebie polityków. Co do zasady, powinniśmy oddać swój głos miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Przewidziano jednak pewne wyjątki.
Głosowanie poza miejscem zameldowania
Osoby mieszkające poza miejscem zameldowania, tj. studenci lub tymczasowo przebywające w innym mieście na przykład na weekendowym wyjeździe, mogą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę.
Zmieniają przepisy. Termin już za rogiem, lepiej się przygotujGdzie można głosować?
Lokale wyborcze zostaną otwarte o 7 rano i będą przyjmować do godziny 21. Wyborca, który chce głosować poza miejscem stałego zamieszkania, powinien pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Osoba posiadająca takie zaświadczenie może głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej, zarówno w kraju, jak i za granicą, a nawet na statku morskim. Jak uzyskać taki dokument?
Jak i gdzie uzyskać wymagany dokument?
Czas jest ograniczony. Urzędy gminy od 1 września do 12 października przyjmują wnioski o wydanie takich zaświadczeń. Należy mieć na uwadze, że dokument wydawany jest do ręki, a do jego uzyskania wymagane jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego. TVN24 podaje, że z takiej możliwości skorzystała Pani Anna. „Trwa to maksymalnie dwie minuty. Nie wiem jeszcze konkretnie, w której gminie będę się znajdować w tym czasie i w którym lokalu wyborczym będę chciała głosować, więc to jest najlepszy sposób na to, żeby nie musieć się tym martwić w dniu głosowania” - wyjaśnia mieszkanka Szczecina. Warto wiedzieć, że odpowiedni wniosek można złożyć również przez Internet - na rządowej stronie.