Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fatalne informacje dla klientów banków. Będzie coraz drożej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.02.2024 23:14

Fatalne informacje dla klientów banków. Będzie coraz drożej

bankomat
Pixabay/jarmoluk

Klienci wielu banków w ubiegłym roku musieli zmierzyć się z podwyżkami. Te okazały się jednymi z najwyższych w całej Unii Europejskiej. W tym roku ceny również wzrosną — podwyżki zapowiedziały już dwa kolejne banki.

Najwyższe podwyżki w Europie

Polska znalazła się w czołówce krajów należących do Unii Europejskiej, w których ceny usług finansowych w 2023 roku wzrastały najszybciej — tak wynika z raportu Eurostatu, któremu przyjrzał się serwis forsal.pl. Podwyżki osiągnęły w Polsce średni poziom aż 9,1%, co uplasowało nas na czwartym miejscu w UE, za Niderlandami (12,9%), Węgrami (13,8%) i Austrią (15,4%).

W górę poszybowały ceny m.in. za prowadzenie konta, ale również usług pocztowych. Warto zaznaczyć również, że wspomniany raport nie uwzględnia produktów ubezpieczeniowych.
 

Masz w domu te urządzenia? Lepiej odłącz je od gniazdka, zaoszczędzisz fortunę

Kolejne banki podniosą ceny

Na wynik ten złożyły się podwyżki w wielu bankach w całym 2023 roku. Ceny podniosły między innymi Alior Bank, PKO Bank Polski, Pekao, ING Bank Śląski, Santander i Millenium. W tym roku podobne kroki podejmą mBank i BNP Paribas — klienci tych banków powinni spodziewać się podwyżek od kwietnia. Za co zapłacą więcej?

BNP Paribas wprowadzi przede wszystkim 2,5 zł opłaty miesięcznie za prowadzenie Konta Otwartego dla Ciebie. W kolejnym roku ma zostać naliczone również 4% prowizji za transakcje bezgotówkowe, jeśli będą one związane z grami losowymi.

Na więcej zmian muszą przygotować się klienci mBanku. Ci zapłacą więcej m.in. za wypłatę gotówki, w tym z automatów sieci Euronet i Santander, które do tej pory pozostawały darmowe, za pobieranie pieniędzy BLIK-iem lub cashbackiem, a także w ramach standardowej opłaty za korzystanie z karty do eKonta Osobistego — ta wzrośnie z 7 do 10 zł.
 

Czy ceny spadną razem z inflacją?

Jak nietrudno się domyślić, wzrost cen, jak wyjaśniały banki, jest bezpośrednim skutkiem inflacji, która w 2023 roku wyniosła 11,4%. Prognozy Narodowego Banku Polskiego wskazują jednak na to, że w tym roku będzie to już tylko 4,6%, choć zależnie od decyzji ws. tarcz i zerowego podatku VAT może to ulec zmianie. Taki wynik sprawiłby jednak, że także ceny w sektorze finansowym powinny zacząć spadać. Istnieje jednak ryzyko, że banki, a także inne firmy działające w tym obszarze, pozostawią ceny bez zmian, by w ten sposób zyskać więcej. Pozostaje pytanie, czy w takiej sytuacji klienci będą równie wyrozumiali, co w ubiegłym roku.

źródło: interiaBIZNES