Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
ZUS przypomina, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. Na profilu PUE ZUS można wyliczyć, ile otrzymamy emerytury, są to jednak szacunkowe dane.
Prawo do emerytury
W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W przesłanej do redakcji informacji prasowej czytamy, że nie oznacza to konieczności rezygnacji z pracy.
- To, że ktoś osiąga powszechny wiek emerytalny wcale nie oznacza, iż musi zrezygnować z pracy. Emerytura to prawo, a nie obowiązek i jeśli ktoś chce dalej pracować, pozwala mu na to zdrowie oraz ma ku temu możliwości, warto decyzję o odejściu z pracy - przemyśleć – mówi Iwona Kowalska- Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Kalkulator emerytalny
Osoby przed osiągnięciem wieku emerytalnego mogą skorzystać ze specjalnego kalkulatora na stronie ZUS i obliczyć, czy przejście na emeryturę im się opłaca.
Teraz dzięki kalkulatorowi “Emerytura na nowych zasadach” dostępnym na PUE ZUS można obliczyć samodzielnie przyszłą emeryturę nawet gdy ktoś planuje przejść na nią w bieżącym roku.
Kalkulator emerytalny jest narzędziem przydatnym wyłącznie dla osób, którym ZUS jeszcze nie przyznał emerytury.
Rzecznik ZUS podkreśla, że kalkulator dostarcza danych orientacyjnych, dlatego zachęca do konsultacji bezpośrednio z doradcą emerytalnym w ZUS.
ZUS zachęca do dłuższej pracy
ZUS wylicza, że dłuższa praca może się opłacić. Prezes ZUS Gertruda Uściśka w rozmowie z PAP przyznała, że warto odłożyć, choć o rok moment przejścia na emeryturę, ponieważ, jak wynika z wyliczeń ZUS, świadczenie może być wtedy nawet o 15 proc. wyższe.