Bezpłatny transport dla seniorów. Dziś mija ostateczny termin
Jeszcze tylko dzisiaj seniorzy mogą zgłosić chęć do skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością mogą również skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego. Muszą jednak spełnić warunki — i natychmiast to zgłosić!
Wybory samorządowe
Już 7 kwietnia Polacy znów udadzą się do lokali wyborczych. Tym razem powodem będą wybory samorządowe. Z tej okazji seniorzy i osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z kilku udogodnień: darmowego transportu do i z lokalu wyborczego dla siebie lub dla siebie i opiekuna, a także z możliwości głosowania korespondencyjnego. Jeśli jednak chcemy skorzystać z tych praw, dziś, 25 marca, mija termin zgłoszenia tego wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.
Komu przysługuje darmowy transport?
Do lokalu wyborczego bez ponoszenia żadnych opłat mogą wybrać się wszyscy wyborcy z niepełnosprawnością, a także seniorzy, którzy ukończyli 60 lat. Ostatni warunek obejmuje również te osoby, które 60-te urodziny będą obchodzić po 25 marca, najpóźniej w dniu wyborów. Darmowy transport przysługuje również opiekunowi wyborcy, jeśli stan jego zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż.
Zgłoszenie zamiaru skorzystania z bezpłatnego transportu może zostać przekazane wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta drogą elektroniczną, pisemnie lub ustnie.
Wybory korespondencyjne
Osoby uprawnione do darmowego środka transportu mają również prawo do głosowania bez wychodzenia z domu, tzw. wyborów korespondencyjnych. Wówczas zestaw wyborczy zostanie im dostarczony przez Pocztę Polską, a następnie odebrany przez kuriera. Do pakietu wyborczego w postaci karty do głosowania, koperty na nią, koperty zwrotnej, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu i instrukcji głosowania, na życzenie wyborcy może zostać również dołączona nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a. Zestaw wyborczy zostanie doręczony najpóźniej sześć dni przed dniem wyborów.
Wyborcy mają również możliwość głosowania przez pełnomocnika. Nie może nim jednak być osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej, mąż zaufania, obserwator społeczny albo osoba kandydująca w wyborach. Mówiąc wprost: pełnomocnik również musi posiadać prawo wyborcze. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa musi zostać złożony do 29 marca.
W przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów, wyborcy — jeśli nie zgłosili chęci skorzystania z darmowego transportu lub głosowania korespondencyjnego wcześniej — mogą wyrazić taki zamiar do 11 kwietnia, tj. 10. dnia przed drugą turą.
źródło: radio zet