300 plus do zmiany. Dla części rodziców oznacza to spory problem
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki sposób rząd mógłby rozwiązać kwestie wykluczenia
Komu przysługuje 300 plus
Czemu rząd zdecydował się na zmiany
300 plus do zmiany
Rząd wprowadza głośny lockdown głównymi drzwiami, ale flagowe programy reformuje po cichu tylnymi drzwiami. W przypadku 300 plus ta zależność sprawdza się idealnie, bowiem jak informuje Radio Zet - "Dobry Start" przeszło lifting.
Ministerstwo chce, aby wnioski o przyznawanie 300 plus mogły być składane tylko w formie elektronicznej, a zatem przy pomocy internetu. Portal gazeta.pl podkreśla, że w efekcie Polacy mogliby złożyć dokumenty przy pomocy portalu Emp@tia, poprzez PUE ZUS lub profil zaufany utworzony przy pomocy bankowości elektronicznej.
Budzi to pytanie dotyczące wykluczenia osób, które nie posiadają dostępu do internetu. Najubożsi nie posiadają dostępu do urządzeń elektronicznych, co potwierdza pandemia koronawirusa, podczas której gminy w Polsce w miarę możliwości udostępniają sprzęt najbardziej potrzebującym. Problem dostępu do sieci wciąż w Polsce istnieje, co udowodniła chociażby akcja przekazywania niektórym polskim rodzinom laptopów dla dzieci w celu ich zdalnej nauki.
Jednocześnie zmiany wprowadzone przez rząd z ową pandemią są bezpośrednio związane. Rządzący chcą możliwości zakażenia do minimum, dlatego zdecydowali się na usunięcie możliwości osobistego składania wniosków o 300 plus.
300 plus - dla kogo i jak zapobiec wykluczeniu
Na ten moment nie jest wiadome jakie rozwiązania planuje wprowadzić Zjednoczona Prawica, by zniwelować problem odcięcia od środków. Radio Zet sugeruje, że dobrym rozwiązaniem byłoby "udostępnienie w urzędach stanowiska komputerowego dla osób chcących złożyć wniosek".
300 plus przysługuje na każde dziecko uczące się do 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 24. rok życia. Na 300 plus nie załapią się studenci oraz maluchy uczęszczające do przedszkola. W wypadku tego świadczenia nie obowiązuje kryterium zarobkowe.
Termin składania wniosków rozpoczyna się 1 lipca. Rząd swoimi rozwiązaniami chce przyspieszyć cyfryzację, która jak się okazało przy bonie turystycznym, jest możliwa, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy system.
Ten, który stworzony został do bonów turystycznych, miał być wykorzystywany do wypłaty 500 plus, jednakże rząd został zbojkotowany przez polityków Solidarnej Polski oraz samych świadczeniobiorców. W przypadku 300 plus nikt nie protestował, a sami rządzący milczeli na temat zmian.