Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS źle wyliczył emerytury. Tysiące emerytów dostało mniej pieniędzy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.07.2023 11:18

ZUS źle wyliczył emerytury. Tysiące emerytów dostało mniej pieniędzy

pieniądze
Biznesinfo

W 2022 roku ZUS musiał wypłacić prawie 3 mln zł z tytułu opóźnień w ustalaniu prawa i wypłaty świadczeń, podaje “Fakt”. ZUS podkreśla, że stale pracuje nad tym, by usprawnić obsługę klientów. 

Zaniżone emerytury

Najwyższa Izba Kontroli w sprawozdaniu z wykonania budżetu poinformowała, że w 2022 r. występowało zjawisko opóźnień w wypłacie emerytur lub zaniżania przyznanych świadczeń.

Dokładne wyliczenia przedstawia “Fakt”. W 2022 roku ZUS musiał wypłacić odsetki 11 tys. 400 osobom w wysokości 2 mln 900 tys. zł z tytułu opóźnień w ustalaniu prawa i wypłacie świadczeń. W 28 tys. przypadkach stwierdzono zaniżone świadczenia i wypłacono wyrównania na kwotę 34 mln 9 tys. zł.

Ponowne przeliczenie emerytury. Złóż wniosek, ale tylko jeśli spełniasz warunki

Błędy przy składaniu wniosków

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przekonuje, że ZUS stale pracuje nad usprawnieniem obsługi klientów, a  liczba wyrównań z powodu nieprawidłowości leżących po stronie pracownika ZUS obniżyła się w stosunku do 2021 r. o ponad 11 proc.

– Warto wskazać w 2022 r. wpłynęło do Zakładu 4 mln 343 tys. 346 wniosków. Świadczenia z opóźnieniem otrzymało zaledwie 11 tys. 400 osób, co oznacza, że nieterminowa realizacja wniosków nastąpiła zaledwie w 0,03 proc. spraw – twierdzi Paweł Żebrowski rzecznik zakładu, cytowany przez “Fakt”.

Wskazuje też, że na opóźnienia wpływają również zmiany interpretacji przepisów, wyroki sądowe czy korekty dokumentów rozliczeniowych przez płatnika składek. 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

Emeryt w każdej chwili może wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Jak wskazuje ZUS na swojej stronie, z takiej opcji prawo mają skorzystać przede wszystkim pracujący emeryci, którzy już po przyznaniu świadczenia pracowali lub opłacali składki na ubezpieczenia społeczne, bądź osoby, które podczas składania wniosku o emeryturę nie miały wszystkich dokumentów za okresy ubezpieczenia, a które mogłyby wpłynąć na wysokość świadczenia.

ZUS podkreśla, że ponowne przeliczenie ma sens, gdy pojawią się dodatkowe dokumenty, których ZUS nie widział, a które mogą wpłynąć na wysokość świadczenia. W przeciwnym razie jest to jedynie marnowanie czasu. Przeliczenie następuje na wniosek i nie można na tym stracić. Jak tłumaczy ZUS, jeśli po przeliczeniu okazałoby się, że przysługuje niższa kwota, to ZUS będzie wypłacać świadczenie w dotychczasowej wysokości.

Tagi: Emerytura ZUS