BiznesINFO.pl
Photo courtesy of pixabay user delphinmedia

Photo courtesy of pixabay user delphinmedia

ZUS: osoby na świadczeniu przedemerytalnym muszą złożyć powiadomienie o przychodach do 31 maja

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

ZUS przypomina o kluczowym terminie. Osoby, które pobierają świadczenie przedemerytalne mają czas tylko do 31 maja, aby przekazać informacje o przychodach. Przekroczenie wyznaczonych limitów może oznaczać zmniejszenie, a nawet wstrzymanie wypłaty pieniędzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za jaki okres pracy należy przekazać informację o przychodach do ZUS

  • Jakie są limity dorabiania

  • Jakie informacje trzeba uwzględnić w dokumencie

ZUS zbiera dokumenty o przychodach tylko do końca maja

ZUS wypłaca świadczenia przedemerytalne osobom, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni). Jednak pobieranie pieniędzy z ZUS nie zamyka drogi do pracy. Jednak aktywni zawodowo obywatele powinni pilnować wysokości swoich przychodów, ponieważ za przekroczenie limitów grożą poważne konsekwencje.

Już w poniedziałek 31 maja upływa termin przekazywania informacji w sprawie przychodów. Świadczeniobiorcy muszą złożyć zaświadczenie o zarobkach osiągniętych między 1 marca 2020 r. a 28 lutego 2021 r.

- Na tej podstawie ZUS ustali, czy świadczenie przedemerytalne było wypłacane w prawidłowej wysokości. ZUS może rozliczyć świadczenie w formie miesięcznej lub rocznej, w zależności od tego, które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla naszego klienta - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS może pomniejszyć lub odebrać świadczenie

Zmniejszenia lub utraty świadczenia nie muszą obawiać się osoby, które zarabiają nie więcej niż 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację. W związku z tym każdy, kto otrzymywał 1229,60 zł miesięcznie dostanie od ZUS pełną kwotę świadczenia przedemerytalnego.

Problemy czekają na osoby, które zarabiają więcej. Jeżeli przychody przekroczyły 25 proc., ale były mniejsze niż kwota graniczna (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to ZUS wypłaca świadczenie w zmniejszonej kwocie. Osoby, które zarobiły więcej niż 1229,60 zł otrzymają świadczenie pomniejszone o kwotę przekroczenia w danym miesiącu.

Na cenzurowanym znaleźli się najbardziej zamożni świadczeniobiorcy. Jeżeli miesięczne zarobki przekraczają kwotę graniczną to ZUS zawiesza świadczenie przedemerytalne. Aktualnie obowiązujący próg wynosi 3442,80 zł.

Jakie informacje należy przekazać do ZUS?

ZUS wskazuje, że nie ma oficjalnego druku, na którym świadczeniobiorcy uzupełniają dane o przychodach. Płatnik musi samodzielnie sporządzić dokument, pamiętając o kilku kluczowych informacjach.

W zaświadczeniu muszą pojawić się: dane płatnika, dane świadczeniobiorcy i numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątka płatnika składek i podpis osoby upoważnionej. W dokumencie kierowanym do ZUS należy wskazać tylko składniki przychodu podlegające oskładkowaniu oraz wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Przychód trzeba podać zarówno w kwocie łącznej, jak i z wyszczególnieniem miesięcy od marca 2020 r. do lutego 2021 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Marek Bazak/EAST NEWS

Kaufland wprowadza usługi pocztowe. Sieć będzie mogła otworzyć sklepy w niedziele

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Listy niebawem znikną. Urząd skontaktuje się z Tobą zupełnie inaczej

Polska i świat

Zmiany ruszą 1 lipca. Urzędy zaczną przechodzić na skrzynki elektroniczne

Czytaj więcej >
Ważne

Polska i świat

500 plus ze zmianami. Najlepiej zdążyć jeszcze do końca czerwca

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.04.2020. n/z Skrzynka na listy.

Polska i świat

20 tys. aut w Polsce musi trafić do serwisu. Chodzi o japońskie i niemieckie marki

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Polska i świat

Fani pirackich gier mają powody do niepokoju. Większość plików zainfekowana wirusami

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska i świat

Brackie Cieszyn już nie będzie produkowane. Grupa Żywiec zdecydowała

Czytaj więcej >
pixabay, succo

Polska i świat

Prawo spadkowe do zmiany. Rząd chce przyspieszyć cały proces

Czytaj więcej >