BiznesINFO.pl
Znaleziono wrak helikoptera

EAST NEWS

Znaleziono wrak helikoptera, którym leciał najbogatszy Czech. Zespół ekspertów wyrusza do pracy

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Mija tydzień od tragicznego wypadku helikoptera, w którym zginął m.in. Petr Kellner, najbogatszy Czech. W piątek Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu Alaski poinformowała o odnalezieniu wraku śmigłowca. Teraz ruszą prace śledczych, mających na celu ze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Tydzień temu doszło do wypadku helikoptera w którym zginął m.in. najbogatszy Czech

  • Wczoraj znaleziono wrak helikoptera

  • Nad czym będą teraz pracować specjaliści

Wrak helikoptera odnaleziony

Dziś mija dokładnie tydzień od tragicznego wypadku helikoptera do którego doszło ok. 80 km od Anchorage, największego miasta Alaski.  W sobotę 27 marca śmigłowiec przewożący przewodników i gości wycieczki na narty helikopterowe, uderzył w górę a potem stoczył się w dół o kilkaset metra. Zginął pilot, a także czwórka z pięciu pasażerów.

Wśród ofiar znajdował się miliarder Petr Kellner, uznawany za najbogatszego Czecha. Śmierć 56-letniego Kellnera szybko potwierdziła należąca do niego spółka PPF.

- Informujemy z najgłębszym smutkiem, że w sobotę 27 marca w wypadku śmigłowca w górach na Alasce zginął tragicznie założyciel i właściciel większościowy grupy PPF Pan Petr Kellner – poinformowała firma w wydanym po tragedii komunikacie.

Majątek Kellnera szacowano na 17,5 mld dolarów. Na czym zbił kapitał najbogatszy Czech? M.in. na prywatyzacji państwowych firm w okresie transformacji ustrojowej. Z czasem stał się właścicielem m.in. operatora komórkowego O2, jednego z banków, a także firm ubezpieczeniowych. Obiektem jego zainteresowań były również media, Kellner był bowiem właścicielem telewizji TV Nova.

Portal energetyka24.pl przypominał również, że w 2015 roku Kellner był zainteresowany zakupem od PKN Orlen blisko dwóch trzecich akcji Unipetrolu.

[EMBED-11]

Poza miliarderem w wypadku zginęli  również przewodnik Gregory Harms, mieszkaniec Czech Benjamin Larochaix, a także dwóch mieszkańców Alaski, Sean McMannany oraz pilot Zachary Russell.

Blisko tydzień po tej tragedii, gdyż w miniony piątek Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu Alaski podała, że na północ od Anchorage znalazła wrak helikoptera.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, został on odnaleziony na lodowcu Knik na wysokości około 6 000 stóp. Agencja cytuje przedstawiciela Narodowej Rady Bezpieczeństwa Alaski, który w rozmowie z telewizją KTUU powiedział, że helikopter znajduje się w bezpiecznym miejscu.

Zespół ekspertów przystępuje do pracy

Teraz do pracy przystąpi zespół ekspertów, którego zadaniem będzie zebranie a następnie zbadanie dowodów katastrofy. Na Alaskę mają dotrzeć również m.in. specjaliści od budowy śmigłowców (przedstawiciel producenta silników Safran Helicopter Engines, a także przedstawiciel producenta śmigłowca Airbusa).

Przedstawiciel Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu Alaski podkreśla, że jest wiele rzeczy, które trzeba przeanalizować w sprawie wypadku, a jedną z kluczowych kwestii jest możliwość zbadania wraku wraz ze specjalistami.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >