BiznesINFO.pl
ZUS niedługo będzie wiedział o tobie więcej

BiznesInfo

Zmiany w ZUS. 16 maja wchodzi w życie nowelizacja

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Już za nieco ponad miesiąc wejdą w życie przyjęte rok temu w ramach tarczy antykryzysowej przepisy, które nałożą na przedsiębiorców nowy obowiązek. Będą oni musieli podać ZUS 6-cyfrowy kod zawodu wykonywanego przez pracownika. Dzięki temu państwowy ubezpi

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 16 maja pracodawcy będą mieli nowy obowiązek

  • Jaką wiedzę zyska ZUS

  • Kto najczęściej zapada na tzw. choroby zawodowe

Zmiana w ZUS. Będzie wiedział więcej

Już za nieco ponad miesiąc zaczną obowiązywać zaktualizowane wzory druków ZUS ZUA i ZUS ZZA. Pierwsza z deklaracji służy zgłoszeniu pracownika do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego, druga dotyczy rejestracji wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.  Od 16 maja pracodawca zgłaszający pracownika lub zleceniobiorcę do ubezpieczenia poza dotychczasowymi danymi, będzie musiał podać również 6-cyfrowy kod zawodu tej osoby. Dzięki temu państwowy ubezpieczyciel zyska wiedzę, w jakim zawodzie pracuje ubezpieczony.

Nowy obowiązek dla pracodawców to efekt przyjętej rok temu tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0, czyli pakietu rozwiązań dla firm poszkodowanych w związku z wprowadzeniem obostrzeń wskutek pandemii.  Trzecia odsłona Tarczy weszła w życie w połowie maja zeszłego roku. Wprowadziła ona zmianę w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którą trzeba będzie podać wspomniany zawodowy kod.

ZUS jak podaje serwis infor.pl podkreśla, że informacje na temat wykonywanych zawodów mają służyć celom statystycznym, analizie przyczyn absencji chorobowych w danej grupie zawodowej oraz prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

Rzecznik instytucji Paweł Żebrowski tłumaczył w rozmowie z Money.pl, że podane dane pozwolą oszacować „„w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach”.

Absencja w jakich zawodach interesuje państwowego ubezpieczyciela najbardziej? Głównie w zawodach medycznych, co w obecnej sytuacji specjalnie nie zaskakuje. Money.pl zauważa, że na podstawie obecnie podawanych informacji ZUS nie ma wiedzy, odnośnie tego, ilu lekarzy czy pielęgniarek przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

Za sprawą nowych zasad ZUS-owi będzie łatwiej również ustalić, czy masowe zachorowania w danym miejscu pracy to efekt faktycznego zagrożenia (np. pandemii), czy może mają one związek z planami zamknięcia zakładu (czytaj: mogę być symulowane).

Państwowy ubezpieczyciel zyska też wiedzę w kwestii tzw. chorób zawodowych na jakie zapadają polscy pracownicy.

Choroby te – jak wskazuje przywołany przez Money.pl raport Instytutu Medycyny Pracy „Choroby zawodowe w Polsce w 2019 roku” – najczęściej dotykają m.in. rolników, ogrodników, leśników, rybaków, oraz robotników przemysłowych i rzemieślników (głównie budowlańców, elektryków i pracowników zakładów tekstylnych).  Wśród chorób tych dominuje pylica, a także choroby zakaźne (borelioza, choroby narządu głosu oraz ołowica, utrata słuchu, rozedma płuc, gorączka metaliczna czy choroba mikrofalowa).

Pracodawcy krytykują

Nowe zasady nie budzą entuzjazmu pracodawców, którzy podkreślają, iż oznaczają one zwiększenie obciążeń administracyjnych i finansowych. Jak wskazuje cytowana przez Money.pl Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan rozporządzenie w sprawie kodów liczy niemal 70 stron i pracodawcy mogą mieć trudności z dopasowaniem kodu zawodu do konkretnego stanowiska.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >