BiznesINFO.pl
Kiedy zmiana czasu po raz ostatni?

pixabay/RoAll

Czy w tym roku będziemy przestawiać zegarki? Wyjaśniamy, co ze zmianą czasu

27 Września 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Choć o likwidacji zmiany czasu mówi się od lat, na razie nic nie wskazuje na to, że dwa razy w roku będziemy mogli dać sobie spokój z przestawianiem zegarka. Obowiązek ten czeka nas dokładnie za miesiąc.

Kiedy zmiana czasu odejdzie do przeszłości?

Zmiana czasu z letniego na zimowy pozornie wydaje się przyjemna, w końcu przestawiając zegarki z 3.00 na 2.00 w nocy zyskujemy godzinę snu, ale już mniej cieszy fakt, gdy jeszcze tego samego dnia po godzinie 16.00 robi się ciemno i mamy poczucie, że jest jeszcze tyle do zrobienia, a dzień de facto się kończy. Polacy jak pokazują wszelkiego rodzaju badania opowiadają się za likwidacją zmiany czasu. Gdy zatem dwa lata temu okazało się, że jest to scenariusz całkiem realny, większość z nas zareagowała z entuzjazmem. Tymczasem za chwilę jak co rok przyjdzie nam po raz kolejny przestawić zegarek i co gorsza nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa. 

Propozycja likwidacji zmiany czasu, jak przypomina Money.pl wyszła kilka lat temu ze strony Parlamentu Europejskiego, którego członkowie przywoływali badania naukowe pokazujące m.in. negatywny wpływ zmiany czasu na zdrowie. Parlament zwrócił się do Komisji Europejskiej do oceny obecnie funkcjonującego rozwiązania. Ta przeprowadziła konsultacje społeczne, w ramach których otrzymała 4,6 mln odpowiedzi (zdecydowana większość od zwykłych ludzi), spośród których blisko 85 proc. opowiedziało się za odejściem od zmiany czasu (przeciwnikami tej opcji była  jedynie większość mieszkańców Grecji, a także Cypru). 

Po konsultacjach społecznych w 2018 roku Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy o zniesieniu zmiany czasu. Parlament Europejski zgodził się na tę propozycję, wskazując 2021 rok jako ostatni, w którym będzie obowiązywał obecny system.

Jeszcze tylko rok?

Czy to oznacza zatem, że w przyszłym roku po raz ostatni przestawimy zegarki? Nie wiadomo, ponieważ projekt dyrektywy o likwidacji zmiany czasu jest obecnie w rękach Rady Unii Europejskiej, co w praktyce oznacza, że państwa członkowskie Wspólnoty muszą dogadać się między sobą, a także zdecydować, które z nich zostają przy czasie letnim, a które przy zimowym.

Pewne jest natomiast, że dokładnie za miesiąc (w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października) przyjdzie nam cofnąć zegarki z godziny 3.00 na 2.00 w nocy.

Tagi:

Komisja Europejska

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >