Kiedy zmiana czasu po raz ostatni?
pixabay/RoAll
Autor Radosław Święcki - 27 Września 2020

Czy w tym roku będziemy przestawiać zegarki? Wyjaśniamy, co ze zmianą czasu

Choć o likwidacji zmiany czasu mówi się od lat, na razie nic nie wskazuje na to, że dwa razy w roku będziemy mogli dać sobie spokój z przestawianiem zegarka. Obowiązek ten czeka nas dokładnie za miesiąc.

Kiedy zmiana czasu odejdzie do przeszłości?

Zmiana czasu z letniego na zimowy pozornie wydaje się przyjemna, w końcu przestawiając zegarki z 3.00 na 2.00 w nocy zyskujemy godzinę snu, ale już mniej cieszy fakt, gdy jeszcze tego samego dnia po godzinie 16.00 robi się ciemno i mamy poczucie, że jest jeszcze tyle do zrobienia, a dzień de facto się kończy. Polacy jak pokazują wszelkiego rodzaju badania opowiadają się za likwidacją zmiany czasu. Gdy zatem dwa lata temu okazało się, że jest to scenariusz całkiem realny, większość z nas zareagowała z entuzjazmem. Tymczasem za chwilę jak co rok przyjdzie nam po raz kolejny przestawić zegarek i co gorsza nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa.

Propozycja likwidacji zmiany czasu, jak przypomina Money.pl wyszła kilka lat temu ze strony Parlamentu Europejskiego, którego członkowie przywoływali badania naukowe pokazujące m.in. negatywny wpływ zmiany czasu na zdrowie. Parlament zwrócił się do Komisji Europejskiej do oceny obecnie funkcjonującego rozwiązania. Ta przeprowadziła konsultacje społeczne, w ramach których otrzymała 4,6 mln odpowiedzi (zdecydowana większość od zwykłych ludzi), spośród których blisko 85 proc. opowiedziało się za odejściem od zmiany czasu (przeciwnikami tej opcji była jedynie większość mieszkańców Grecji, a także Cypru).

Po konsultacjach społecznych w 2018 roku Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy o zniesieniu zmiany czasu. Parlament Europejski zgodził się na tę propozycję, wskazując 2021 rok jako ostatni, w którym będzie obowiązywał obecny system.

Polacy pracujący za granicą w nieszczęsnej sytuacji. Rząd łypie na ich pieniądze, z oburzenia chcą aż oddawać paszportyPolacy pracujący za granicą w nieszczęsnej sytuacji. Rząd łypie na ich pieniądze, z oburzenia chcą aż oddawać paszportyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ukradli mu 120 tys. zł. Sposób był banalnie prosty
2. Lekarze byli przekonani, że wyleczyli 10-latka. Rodzice proszą o pomoc
3. Wykroczenia, o których nie miałeś pojęcia. Możesz dostać za nie surowy mandat

Jeszcze tylko rok?

Czy to oznacza zatem, że w przyszłym roku po raz ostatni przestawimy zegarki? Nie wiadomo, ponieważ projekt dyrektywy o likwidacji zmiany czasu jest obecnie w rękach Rady Unii Europejskiej, co w praktyce oznacza, że państwa członkowskie Wspólnoty muszą dogadać się między sobą, a także zdecydować, które z nich zostają przy czasie letnim, a które przy zimowym.

Pewne jest natomiast, że dokładnie za miesiąc (w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października) przyjdzie nam cofnąć zegarki z godziny 3.00 na 2.00 w nocy.

Listonosz zapuka do drzwi i wprawi w osłupienie. Poczta Polska wymyśliła im nową funkcję, ale to nie wszystkoListonosz zapuka do drzwi i wprawi w osłupienie. Poczta Polska wymyśliła im nową funkcję, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Irytuje Was niedziela bez handlu? Prawie nikt nie wie, że w Biedronce można zrobić zakupy
  2. Bardzo ważny polityk zakażony koronawirusem. Jest oświadczenie
  3. ING podjęło bardzo ważną decyzję. Klienci mają powody do radości
  4. Sklepy chcą wycofać niezwykle popularny produkt. Finansowo wszyscy wyjdziemy na tym źle
  5. Dowodu już nie wyrobisz tylko przez internet. Powraca stanie w kolejce w urzędzie
  6. Wjechał Passatem na barierkę energochłonną. Większego wyczynu dokonał potem
Banknot 20-złotowy wart kilkaset złotych? Niektóre można teraz sprzedać za niemałą fortunęBanknot 20-złotowy wart kilkaset złotych? Niektóre można teraz sprzedać za niemałą fortunęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News