BiznesINFO.pl
Zasiłek pogrzebowy rozszerzony?

Pikist

Zasiłek pogrzebowy do rozszerzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Czy zasiłek pogrzebowy zostanie rozszerzony o nową grupę osób? Z taką inicjatywą wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. Ma w tej sprawie istotnych sojuszników.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • RPO chce poszerzenia zasiłku pogrzebowego na nową grupę osób

  • Kto mógłby skorzystać z takiego zasiłku

  • Czy rząd planuje podwyższenie zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy rozszerzony?

Rzecznik Praw Obywatelskich chce rozszerzenia zasiłku pogrzebowego na nową grupę osób. Chodzi o rodziców dzieci, które urodziły się martwe.

Zgodnie z obecnymi przepisami - jak przypomina "Super Express" - warunkiem otrzymania zasiłku pogrzebowego jest odpis aktu urodzenia dziecka. Warto tu podkreślić, że jeśli maleństwo urodziło się martwe, akt zgonu nie jest sporządzany, a dokonuje się tylko stosownej adnotacji właśnie w akcie urodzenia.

W akcie urodzenia musi być zaznaczona płeć dziecka. Tyle, że jeśli zmarło ono we wczesnym etapie ciąży, w którym płeć nie jest jeszcze znana, to niemożliwe jest tym samym sporządzenie aktu urodzenia. Rodzice nie mają wówczas możliwości uzyskania zasiłku pogrzebowego za pochówek.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce to zmienić i zaproponował projekt ustawy zgodnie z którym zasiłek pogrzebowy przysługiwałby osobie uprawnionej do pochowania dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dla którego nie sporządzono aktu urodzenia, a jedynie kartę zgonu.

Proponowany przez rzecznika projekt jak podaje "Super Express" spotkał się z poparciem senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i Komisji Ustawodawczej.

Rząd podwyższy zasiłek pogrzebowy?

Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku Lewica wystąpiła z apelem o podwyższenie zasiłku pogrzebowego z obecnych 4 tys. zł do 7 tys. zł. Ugrupowanie podkreślało, że wysokość zasiłku nie była zmieniana od 10 lat. W przygotowanym projekcie ustawy znalazła się też propozycja corocznej waloryzacji zasiłku, tak by jego wysokość była adekwatna do poniesionych kosztów pochówku.

Na początku tego roku Redakcja Biznes Info zwróciła się do resortu rodziny i polityki społecznej z pytaniem o to czy jest szansa na podwyższenie zasiłku pogrzebowego.

W chwili obecnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące zmian w wysokości zasiłku pogrzebowego – odpowiedziało biuro prasowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, podkreślając, że istnienie zasiłku pogrzebowego nie wynika z realizacji obowiązku konstytucyjnego, a jest wyrazem swobody ustawodawcy kształtowania systemu zabezpieczenia społecznego.

Biuro prasowe resortu zwróciło również uwagę, że w niektórych krajach unijnych zasiłek pogrzebowy w ogóle nie jest wypłacany.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 01.04.2020. Epidemia koronawirusa. Rzad wprowadzil godziny dla seniorow - osoby powyzej 65. roku zycia moga zrobic zakupy w specjalnie wyznaczonych godzinach.

Tylko do 30 czerwca można składać wnioski o status osiedlonego w Wielkiej Brytanii

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Polska i świat

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

Czytaj więcej >
Pixabay/Sozavisimost

Polska i świat

Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Polska i świat

Zakaz plastiku już za rogiem. Pożegnajcie sztuczne talerze i sztućce

Czytaj więcej >
Listy niebawem znikną. Urząd skontaktuje się z Tobą zupełnie inaczej

Polska i świat

Zmiany ruszą 1 lipca. Urzędy zaczną przechodzić na skrzynki elektroniczne

Czytaj więcej >
Ważne

Polska i świat

500 plus ze zmianami. Najlepiej zdążyć jeszcze do końca czerwca

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.04.2020. n/z Skrzynka na listy.

Polska i świat

20 tys. aut w Polsce musi trafić do serwisu. Chodzi o japońskie i niemieckie marki

Czytaj więcej >