Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zamknieto Szkole Podstawowa nr 150 przy ul. Thommego 1 na Bemowie. Jeden z uczniow mial kontakt z osoba zarazona koronawirusem.
Jan Bielecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Marca 2020

Zasiłek opiekuńczy jednak nie dla każdego rodzica. Zamknięcie szkół będzie dla nich ogromnym problemem

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje wszystkim rodzicom. W związku z epidemią koronawirusa w Polsce zamykane są żłobki, przedszkola i szkoły, a rodzice mają prawo do 14-dniowego zasiłku. Ale wsparcie finansowe obowiązuje tylko na dzieci, które nie ukończyły ośmiu lat.

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa

W ramach działań zapobiegawczych rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych od poniedziałku 16 marca. W tym tygodniu placówki będą jeszcze czynne, jednak zajęcia nie będą prowadzone. To poniekąd ukłon w stronę rodziców, którzy dostali jeszcze trochę czasu na zapewnienie swoim pociechom opieki. Tak czy siak, dla rodziców to problematyczna sytuacja. Warto przypomnieć, że w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli przysługuje im zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy nie dla wszystkich

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że gdy dojdzie do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły albo klubu dziecięcego, specustawa zakłada 14 dni na opiekę nad dzieckiem w wieku do 8 lat i zasiłek opiekuńczy na okres 14 dni.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia oraz są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Zasiłek opiekuńczy - jak liczyć 14 dni?

Resort tłumaczy, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News