Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zamknieto Szkole Podstawowa nr 150 przy ul. Thommego 1 na Bemowie. Jeden z uczniow mial kontakt z osoba zarazona koronawirusem.
Jan Bielecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Marca 2020

Zasiłek opiekuńczy jednak nie dla każdego rodzica. Zamknięcie szkół będzie dla nich ogromnym problemem

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje wszystkim rodzicom. W związku z epidemią koronawirusa w Polsce zamykane są żłobki, przedszkola i szkoły, a rodzice mają prawo do 14-dniowego zasiłku. Ale wsparcie finansowe obowiązuje tylko na dzieci, które nie ukończyły ośmiu lat.

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa

W ramach działań zapobiegawczych rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych od poniedziałku 16 marca. W tym tygodniu placówki będą jeszcze czynne, jednak zajęcia nie będą prowadzone. To poniekąd ukłon w stronę rodziców, którzy dostali jeszcze trochę czasu na zapewnienie swoim pociechom opieki. Tak czy siak, dla rodziców to problematyczna sytuacja. Warto przypomnieć, że w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli przysługuje im zasiłek opiekuńczy.

PILNE: ważna informacja premiera Morawieckiego. Podjęto istotną decyzjęPILNE: ważna informacja premiera Morawieckiego. Podjęto istotną decyzjęCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy nie dla wszystkich

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że gdy dojdzie do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły albo klubu dziecięcego, specustawa zakłada 14 dni na opiekę nad dzieckiem w wieku do 8 lat i zasiłek opiekuńczy na okres 14 dni.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia oraz są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Najlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachNajlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy - jak liczyć 14 dni?

Resort tłumaczy, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News