BiznesINFO.pl

Biznes Info

Zakaz przylotów do Polski zaczyna obowiązywać już od jutra. Znamy pełną listę krajów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Od jutra w życie wchodzi rządowy zakaz lotów do 44 państw. Na liście znajdują się takie turystyczne hity jak Hiszpania, Albania czy Rumunia. Ale to nie wszystko, bo rząd zakazuje podróży do krajów, gdzie Polacy często wyjeżdżają w interesach –  Luksemburg, Rumunia, USA. Sprawdzamy, co to oznacza dla posiadających rezerwacje.

Zakaz lotów od jutra

Zakaz lotów na terytoria 44 państw obowiązuje od jutra, 2 września i będzie w mocy do 15 września. Wydanie zakazu ma związek z dużą ilością zakażeń koronawirusem na terytoriach objętych restrykcjami. Jak wskazuje portal Onet, w ostatniej chwili z listy zniknęły Francja i Chorwacja oraz Chiny i Rosja. Za to, mimo protestów i głosów sprzeciwu branży turystycznej, na liście pozostaje Hiszpania, nie wyłączono z obszaru ograniczeń Wysp Kanaryjskich oraz Balearów, o co apelowali przedstawiciele środowiska biur podróży.

Na szczęście, zakaz nie obowiązuje lotów czarterowych, na które umowy zawarto przed 2 września, oznacza to, że podróżujący zorganizowanymi turnusami z biur będą wracali do Polski zgodnie z terminami zawartymi w umowach. Sprawie przygląda się narodowy operator PLL LOT i rozważa powtórkę z akcji #LOTdoDomu.

Co oznacza zakaz lotów? Połączenia bezpośrednie liniami rejsowymi do wymienionych na liście krajów nie odbędą się. rozporządzenie zawiera jednak kilka odstępstw, a chodzi między innymi o loty wykonywane na polecenie premiera oraz loty wojskowe, a także zakaz lotów nie obejmie połączeń rejsowych, na które umowy podpisano przed 2 września. Polacy w pilnej potrzebie dostania się do kraju "zakazanego" nie będą mieli większych problemów z tym, bowiem granice nadal pozostają otwarte, a zakazane są wyłącznie bezpośrednie połączenia. Okazuje się zatem, że aby polecieć do Hiszpanii wystarczy wybrać opcję z przesiadką np. we Frankfurcie lub skorzystać z transportu drogowego albo kolejowego.

Zakaz lotów, a moja rezerwacja

Klienci biur podróży, którzy zarezerwowali swoje wakacje w objętych zakazem lotów krajach będą mogli skorzystać z rozwiązań przetestowanych już podczas najsilniejszego lockdownu – wymienić wycieczkę na voucher, zmienić termin lub ubiegać się o zwrot pieniędzy, w tej ostatniej opcji pamiętać jednak trzeba, że tarcza antykryzysowa daje organizatorom aż 194 dni na zwrot.

PLL LOT na bieżąco monitorują sytuację na niebie i są gotowe do podjęcia działań. Opracowywane są różne scenariusze wydarzeń. W razie jakiejkolwiek potrzeby ściągnięcia Polaków do kraju, operator lotniczy zapewnia o gotowości do podjęcia ponownej akcji #LOTdoDomu. Klienci indywidualni, którzy zarezerwowali bilety u narodowego przewoźnika dostają bardzo szeroki wachlarz rozwiązań, mogą oni zmienić termin, kierunek lub ubiegać się o zwrot pieniędzy. LOT podkreśla, że pasażerowie mają aż rok na podjęcie decyzji.

Dokąd zakazano lotów?

Poniżej publikujemy pełną listę 44 państw, które zostały objęte zakazem lotów. Obowiązuje ona od 2.09 do 15.09.2020 roku. O wszelakich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Lista "państw zakazanych":Belize;Bośni i Hercegowiny;Czarnogóry;Federacyjnej Republiki Brazylii;Królestwa Bahrajnu;Królestwa Eswatini;Królestwa Hiszpanii;Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;Izraela;Kataru;Kuwejtu;Libii;Albanii;Argentyny;Armenii;Chile;Republiki Dominikańskiej;Ekwadoru;Gwatemali;Hondurasu;Indii;Iraku;Kazachstanu;Kolumbii;Kosowa;Kostaryki;Republiki Libańskiej;Republiki Macedonii Północnej;Republiki Malediwów;Malty;Mołdawii;Namibii;Panamy;Paragwaju;Peru;Republiki Południowej Afryki;Republiki Salwadoru;Republiki Surinamu;Republiki Zielonego Przylądka;Rumunii;Stanów Zjednoczonych Ameryki;Wielkiego Księstwa Luksemburga;Wielonarodowego Państwa Boliwia;Wspólnoty Bahamów.

<

Tagi:

LotnictwoKoronawirusLOT

Podobne artykuły

Polska i Świat

“Cudowne uzdrowienie”. Mężczyzna stracił znaczny stopień niepełnosprawności, choć nie był na komisji
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]