Zakaz lotów
Biznes Info
Autor Oktawian Góral - 1 Września 2020

Zakaz przylotów do Polski zaczyna obowiązywać już od jutra. Znamy pełną listę krajów

Zakaz lotów z Polski obowiązuje już od jutra. Właśnie pojawiła się pełna lista krajów i terytoriów, do których nie dostaniemy się z Polski bezpośrednim lotem. Jak zakaz lotów wpłynie na twoja rezerwację? Sprawdzamy szczegóły.

Od jutra w życie wchodzi rządowy zakaz lotów do 44 państw. Na liście znajdują się takie turystyczne hity jak Hiszpania, Albania czy Rumunia. Ale to nie wszystko, bo rząd zakazuje podróży do krajów, gdzie Polacy często wyjeżdżają w interesach – Luksemburg, Rumunia, USA. Sprawdzamy, co to oznacza dla posiadających rezerwacje.

Zakaz lotów od jutra

Zakaz lotów na terytoria 44 państw obowiązuje od jutra, 2 września i będzie w mocy do 15 września. Wydanie zakazu ma związek z dużą ilością zakażeń koronawirusem na terytoriach objętych restrykcjami. Jak wskazuje portal Onet, w ostatniej chwili z listy zniknęły Francja i Chorwacja oraz Chiny i Rosja. Za to, mimo protestów i głosów sprzeciwu branży turystycznej, na liście pozostaje Hiszpania, nie wyłączono z obszaru ograniczeń Wysp Kanaryjskich oraz Balearów, o co apelowali przedstawiciele środowiska biur podróży.

Właśnie rozszerzyli program dotacji. 37 tys. zł dofinansowania z jednym tylko warunkiemWłaśnie rozszerzyli program dotacji. 37 tys. zł dofinansowania z jednym tylko warunkiemCzytaj dalej

Na szczęście, zakaz nie obowiązuje lotów czarterowych, na które umowy zawarto przed 2 września, oznacza to, że podróżujący zorganizowanymi turnusami z biur będą wracali do Polski zgodnie z terminami zawartymi w umowach. Sprawie przygląda się narodowy operator PLL LOT i rozważa powtórkę z akcji #LOTdoDomu.

Co oznacza zakaz lotów? Połączenia bezpośrednie liniami rejsowymi do wymienionych na liście krajów nie odbędą się. rozporządzenie zawiera jednak kilka odstępstw, a chodzi między innymi o loty wykonywane na polecenie premiera oraz loty wojskowe, a także zakaz lotów nie obejmie połączeń rejsowych, na które umowy podpisano przed 2 września. Polacy w pilnej potrzebie dostania się do kraju "zakazanego" nie będą mieli większych problemów z tym, bowiem granice nadal pozostają otwarte, a zakazane są wyłącznie bezpośrednie połączenia. Okazuje się zatem, że aby polecieć do Hiszpanii wystarczy wybrać opcję z przesiadką np. we Frankfurcie lub skorzystać z transportu drogowego albo kolejowego.

Zakaz lotów, a moja rezerwacja

Klienci biur podróży, którzy zarezerwowali swoje wakacje w objętych zakazem lotów krajach będą mogli skorzystać z rozwiązań przetestowanych już podczas najsilniejszego lockdownu – wymienić wycieczkę na voucher, zmienić termin lub ubiegać się o zwrot pieniędzy, w tej ostatniej opcji pamiętać jednak trzeba, że tarcza antykryzysowa daje organizatorom aż 194 dni na zwrot.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Złe wieści dla seniorów na etacie. Niebawem ty też możesz stracić pracę
3. Czy 500 plus zostanie w końcu podwyższone? Jest nowy projekt budżetu

Jest projekt zmian w 500 plus. Chodzi o dochody świadczeniobiorcówJest projekt zmian w 500 plus. Chodzi o dochody świadczeniobiorcówCzytaj dalej

PLL LOT na bieżąco monitorują sytuację na niebie i są gotowe do podjęcia działań. Opracowywane są różne scenariusze wydarzeń. W razie jakiejkolwiek potrzeby ściągnięcia Polaków do kraju, operator lotniczy zapewnia o gotowości do podjęcia ponownej akcji #LOTdoDomu. Klienci indywidualni, którzy zarezerwowali bilety u narodowego przewoźnika dostają bardzo szeroki wachlarz rozwiązań, mogą oni zmienić termin, kierunek lub ubiegać się o zwrot pieniędzy. LOT podkreśla, że pasażerowie mają aż rok na podjęcie decyzji.

Dokąd zakazano lotów?

Poniżej publikujemy pełną listę 44 państw, które zostały objęte zakazem lotów. Obowiązuje ona od 2.09 do 15.09.2020 roku. O wszelakich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Lista "państw zakazanych":
Belize;
Bośni i Hercegowiny;
Czarnogóry;
Federacyjnej Republiki Brazylii;
Królestwa Bahrajnu;
Królestwa Eswatini;
Królestwa Hiszpanii;
Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
Izraela;
Kataru;
Kuwejtu;
Libii;
Albanii;
Argentyny;
Armenii;
Chile;
Republiki Dominikańskiej;
Ekwadoru;
Gwatemali;
Hondurasu;
Indii;
Iraku;
Kazachstanu;
Kolumbii;
Kosowa;
Kostaryki;
Republiki Libańskiej;
Republiki Macedonii Północnej;
Republiki Malediwów;
Malty;
Mołdawii;
Namibii;
Panamy;
Paragwaju;
Peru;
Republiki Południowej Afryki;
Republiki Salwadoru;
Republiki Surinamu;
Republiki Zielonego Przylądka;
Rumunii;
Stanów Zjednoczonych Ameryki;
Wielkiego Księstwa Luksemburga;
Wielonarodowego Państwa Boliwia;
Wspólnoty Bahamów.

Polowanie kontrolerów trwa, mogą zapukać i do ciebie. Wiemy już kogo czekają wysokie kary po 735 złPolowanie kontrolerów trwa, mogą zapukać i do ciebie. Wiemy już kogo czekają wysokie kary po 735 złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekły szczegóły stanu zdrowia Fabio Jakobsena. Nikt nawet nie wiedział, że wciąż jest w bardzo złym stanie
  2. Niebezpieczeństwo nadciąga nad Polskę. "Superkomórki i tornada"
  3. W przebraniu księdza próbował odprawić mszę. Jeszcze dziś ma trafić za kraty
  4. Kiedyś nazywały się całkiem inaczej. Dziś pewnie nawet ty nie pamiętasz ich starych wcieleń
  5. Przelew do ZUS z błędem. Wielu boi się, że będzie musiało zapłacić jeszcze raz
  6. Wczoraj wszyscy rzucili się na łowy w Lidlu. Błąd, dzisiaj jest o niebo lepiej, wszystko z 1 powodu
Wojna handlowa coraz bardziej się zaostrza. Trump postawił Chinom ultimatum, czas tylko do 12 wrześniaWojna handlowa coraz bardziej się zaostrza. Trump postawił Chinom ultimatum, czas tylko do 12 wrześniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News