BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Zabka" - wnetrze

East News, Zofia i Marek Bazak

Od poniedziałku zamknięte galerie. Jutro uda nam się jeszcze zrobić zakupy?

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Zakaz handlu kojarzy się przede wszystkim z niedzielą, jednakże przez wprowadzenie narodowej kwarantanny, sklepy w galeriach handlowych także pozostaną zamknięte. Czy zatem 27 grudnia uda się Polakom zrobić przedsylwestrowe zakupy i wybrać kreację na osta

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy 27 grudnia zrobisz zakupy

  • Gdzie możesz zrobić zakupy, gdy obowiązuje zakaz handlu

  • Kiedy będzie niedziela handlowa

Zakaz handlu nie tylko w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 r. i początkowo obejmował zaledwie kilka wybranych dni. Od 2020 r. niedzielny zakaz handlu obejmuje praktycznie wszystkie niedziele w roku poza kilkoma wyjątkami.

Spod zakazu handlu wyłączone są instytucje kultury, np.: kina, teatry, kawiarnie, restauracje, puby, stacje benzynowe, apteki oraz placówki pocztowe. W niehandlową niedzielę zakupy możemy zrobić jeszcze w sklepach, w których za ladą stanie właściciel oraz osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Zatem najprawdopodobniej otwarte pozostaną sklepy Żabka, Delikatesy Centrum czy ABC. Zjeść będziemy mogli także w KFC, Pizzy Hut czy innych, znanych nam knajpkach. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że obecnie obowiązują przepisy antycovidowe.

W związku z wprowadzeniem kilka dni temu narodowej kwarantanny, zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia pozostaną sklepy w galeriach handlowych. Zaopatrywać będziemy mogli się w jedynie w sklepach oferujących artykuły pierwszej potrzeby m.in.: supermarkety czy apteki.

Zakaz handlu w niedzielę

Wiele osób zadaje sobie pytanie "Co z niedzielą 27 grudnia?". Cóż, niestety, ale ci, którzy nastawiali się na zakupy tego dnia, muszą obejść się smakiem. Niedziela 27 grudnia jest ostatnią niedzielą w tym roku i dniem niehandlowym.

Kolejna niedziela handlowa wypadnie dopiero 31 stycznia 2021 r. i będzie pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w nowym roku.

Przypomnijmy, że w związku z panującymi obostrzeniami, w sklepach obowiązują limity osób. Co więcej, każdy z klientów musi obowiązkowo zasłaniać usta i nos, a placówka udostępnić żel do dezynfekcji dłoni dla kupujących.

Handlowcy stoczyli z rządzącymi bój o dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia. Argumentowali oni, że to właśnie ten dzień pomoże im na odrobienie strat poniesionych w wyniku kolejnego zamknięcia galerii handlowych. Nic nie zmienia się także w przypadku gastronomii, bowiem tam jedzenie można zamawiać jedynie na wynos.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >