BiznesINFO.pl

East News, Zofia i Marek Bazak

Od poniedziałku zamknięte galerie. Jutro uda nam się jeszcze zrobić zakupy?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy 27 grudnia zrobisz zakupy

  • Gdzie możesz zrobić zakupy, gdy obowiązuje zakaz handlu

  • Kiedy będzie niedziela handlowa

Zakaz handlu nie tylko w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 r. i początkowo obejmował zaledwie kilka wybranych dni. Od 2020 r. niedzielny zakaz handlu obejmuje praktycznie wszystkie niedziele w roku poza kilkoma wyjątkami.

Spod zakazu handlu wyłączone są instytucje kultury, np.: kina, teatry, kawiarnie, restauracje, puby, stacje benzynowe, apteki oraz placówki pocztowe. W niehandlową niedzielę zakupy możemy zrobić jeszcze w sklepach, w których za ladą stanie właściciel oraz osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Zatem najprawdopodobniej otwarte pozostaną sklepy Żabka, Delikatesy Centrum czy ABC. Zjeść będziemy mogli także w KFC, Pizzy Hut czy innych, znanych nam knajpkach. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że obecnie obowiązują przepisy antycovidowe.

W związku z wprowadzeniem kilka dni temu narodowej kwarantanny, zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia pozostaną sklepy w galeriach handlowych. Zaopatrywać będziemy mogli się w jedynie w sklepach oferujących artykuły pierwszej potrzeby m.in.: supermarkety czy apteki.

Zakaz handlu w niedzielę

Wiele osób zadaje sobie pytanie "Co z niedzielą 27 grudnia?". Cóż, niestety, ale ci, którzy nastawiali się na zakupy tego dnia, muszą obejść się smakiem. Niedziela 27 grudnia jest ostatnią niedzielą w tym roku i dniem niehandlowym.

Kolejna niedziela handlowa wypadnie dopiero 31 stycznia 2021 r. i będzie pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w nowym roku.

Przypomnijmy, że w związku z panującymi obostrzeniami, w sklepach obowiązują limity osób. Co więcej, każdy z klientów musi obowiązkowo zasłaniać usta i nos, a placówka udostępnić żel do dezynfekcji dłoni dla kupujących.

Handlowcy stoczyli z rządzącymi bój o dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia. Argumentowali oni, że to właśnie ten dzień pomoże im na odrobienie strat poniesionych w wyniku kolejnego zamknięcia galerii handlowych. Nic nie zmienia się także w przypadku gastronomii , bowiem tam jedzenie można zamawiać jedynie na wynos.

Tagi:

Podobne artykuły

Handel

Branża wędliniarska chce, by UOKiK skontrolował ceny mięsa. Zdaniem rzeźników są one zbyt niskie
Czytaj więcej >

Handel

Uprawa marihuany medycznej w Polsce. Jak wygląda sytuacja rok po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy
Czytaj więcej >

Handel

Znane centrum handlowe we Wrocławiu zostanie zamknięte. Zarząd tłumaczy dlaczego
Czytaj więcej >

Handel

Poczta Polska ma nowego konkurenta. Wyzwanie rzucił rodzimy gigant technologiczny
Czytaj więcej >

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >

Handel

GIS wydał ostrzeżenie, koniecznie sprawdź, czy masz ją w kuchni. Szkodliwe substancje mogą trafić do jedzenia
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]