PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Zabka" - wnetrze
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 26 Grudnia 2020

Od poniedziałku zamknięte galerie. Jutro uda nam się jeszcze zrobić zakupy?

Zakaz handlu kojarzy się przede wszystkim z niedzielą, jednakże przez wprowadzenie narodowej kwarantanny, sklepy w galeriach handlowych także pozostaną zamknięte. Czy zatem 27 grudnia uda się Polakom zrobić przedsylwestrowe zakupy i wybrać kreację na ostatnią noc 2020 r.?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy 27 grudnia zrobisz zakupy
  • Gdzie możesz zrobić zakupy, gdy obowiązuje zakaz handlu
  • Kiedy będzie niedziela handlowa

Zakaz handlu nie tylko w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 r. i początkowo obejmował zaledwie kilka wybranych dni. Od 2020 r. niedzielny zakaz handlu obejmuje praktycznie wszystkie niedziele w roku poza kilkoma wyjątkami.

Spod zakazu handlu wyłączone są instytucje kultury, np.: kina, teatry, kawiarnie, restauracje, puby, stacje benzynowe, apteki oraz placówki pocztowe. W niehandlową niedzielę zakupy możemy zrobić jeszcze w sklepach, w których za ladą stanie właściciel oraz osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Zatem najprawdopodobniej otwarte pozostaną sklepy Żabka, Delikatesy Centrum czy ABC. Zjeść będziemy mogli także w KFC, Pizzy Hut czy innych, znanych nam knajpkach. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że obecnie obowiązują przepisy antycovidowe.

W związku z wprowadzeniem kilka dni temu narodowej kwarantanny, zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia pozostaną sklepy w galeriach handlowych. Zaopatrywać będziemy mogli się w jedynie w sklepach oferujących artykuły pierwszej potrzeby m.in.: supermarkety czy apteki.

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w góręCzytaj dalej

Zakaz handlu w niedzielę

Wiele osób zadaje sobie pytanie "Co z niedzielą 27 grudnia?". Cóż, niestety, ale ci, którzy nastawiali się na zakupy tego dnia, muszą obejść się smakiem. Niedziela 27 grudnia jest ostatnią niedzielą w tym roku i dniem niehandlowym.

Kolejna niedziela handlowa wypadnie dopiero 31 stycznia 2021 r. i będzie pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w nowym roku.

Przypomnijmy, że w związku z panującymi obostrzeniami, w sklepach obowiązują limity osób. Co więcej, każdy z klientów musi obowiązkowo zasłaniać usta i nos, a placówka udostępnić żel do dezynfekcji dłoni dla kupujących.

Handlowcy stoczyli z rządzącymi bój o dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia. Argumentowali oni, że to właśnie ten dzień pomoże im na odrobienie strat poniesionych w wyniku kolejnego zamknięcia galerii handlowych. Nic nie zmienia się także w przypadku gastronomii, bowiem tam jedzenie można zamawiać jedynie na wynos.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. 10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji
  2. Nowy podatek kolejnym ciosem w Polaków. Zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej
  3. Godzina policyjna nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapana
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News