Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążą
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:02

Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążą

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zadłużenie po modyfikacjach

Zadłużenie na nowych zasadach postuluje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to jedna z ważniejszych zmian w prawie dotyczącym lichwy, która miałaby znaleźć się w nowej tarczy antykryzysowej.

Najnowszy przepis przewiduje zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości. Zdaniem inicjatorów zapisu, tak niewielka należność finansowa nie może być powodem do „utraty dachu nad głową” – wyznał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Modyfikacje prawne mają ukrócić sytuacje, w których „mieszkania czy domy warte kilkaset tysięcy złotych padają łupem oszustów i lichwiarzy tylko dlatego, że ktoś nie był w stanie spłacić kilkudziesięciotysięcznej pożyczki”.

Cały katalog zmian

Nowe zasady dotyczące zadłużenia to nie jedyna propozycja walki z oszustami, których w czasie pandemii jest coraz więcej.

Wiceminister poinformował, że resort dąży do wprowadzenia przepisu karnego, zgodnie z którym osoba, która zażąda dwukrotności kosztów pozaodsetkowych, będzie podlegała karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Podobne widełki zostały ustalone dla przestępców w Niemczech czy Austrii.

Dotychczasowe regulacje mówiły jedynie o „znamionach ocennych m.in. niewspółmierności świadczeń”. Tak duże niedoprecyzowanie uniemożliwiało skuteczne ściganie lichwiarzy.

Kolejna zmiana dotyczy przewłaszczenia na zabezpieczenie. Jest to forma zabezpieczenia wierzytelności, która polega na przeniesieniu przez dłużnika prawa własności na wierzyciela – przypomina bankier.pl.

Często dochodziło bowiem do przypadków, w których „przewłaszczano na zabezpieczenie wartość nieruchomości pod warunkiem zwrotu tej nieruchomości w razie spłaty pożyczki. Ale spłata pożyczki była niemożliwa, bo jak spłacić pożyczkę przy kosztach pozaodsetkowych na poziomie 3 tys. proc. Te pożyczki rujnowały życie ludzi” – wyznał Warchoł.

Wszystkie ministerialne propozycje mają stanowić odpowiedź na nową rzeczywistość w dobie pandemii, w której przyszło nam żyć. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ma to być „tarcza, która ochroni Polaków w wielu aspektach życia”.