BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążą

23 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zadłużenie już niedługo może podlegać innym przepisom prawnym dzięki antylichwiarskim rozwiązaniom, których dołączenie do uaktualnionej wersji tarczy antykryzysowej proponuje resort sprawiedliwości.

Zadłużenie po modyfikacjach

Zadłużenie na nowych zasadach postuluje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to jedna z ważniejszych zmian w prawie dotyczącym lichwy, która miałaby znaleźć się w nowej tarczy antykryzysowej.

Najnowszy przepis przewiduje zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości. Zdaniem inicjatorów zapisu, tak niewielka należność finansowa nie może być powodem do „utraty dachu nad głową” – wyznał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Modyfikacje prawne mają ukrócić sytuacje, w których „mieszkania czy domy warte kilkaset tysięcy złotych padają łupem oszustów i lichwiarzy tylko dlatego, że ktoś nie był w stanie spłacić kilkudziesięciotysięcznej pożyczki”.

Cały katalog zmian

Nowe zasady dotyczące zadłużenia to nie jedyna propozycja walki z oszustami, których w czasie pandemii jest coraz więcej.

Wiceminister poinformował, że resort dąży do wprowadzenia przepisu karnego, zgodnie z którym osoba, która zażąda dwukrotności kosztów pozaodsetkowych, będzie podlegała karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Podobne widełki zostały ustalone dla przestępców w Niemczech czy Austrii.

Dotychczasowe regulacje mówiły jedynie o „znamionach ocennych m.in. niewspółmierności świadczeń”. Tak duże niedoprecyzowanie uniemożliwiało skuteczne ściganie lichwiarzy.

Kolejna zmiana dotyczy przewłaszczenia na zabezpieczenie. Jest to forma zabezpieczenia wierzytelności, która polega na przeniesieniu przez dłużnika prawa własności na wierzyciela – przypomina bankier.pl.

Często dochodziło bowiem do przypadków, w których „przewłaszczano na zabezpieczenie wartość nieruchomości pod warunkiem zwrotu tej nieruchomości w razie spłaty pożyczki. Ale spłata pożyczki była niemożliwa, bo jak spłacić pożyczkę przy kosztach pozaodsetkowych na poziomie 3 tys. proc. Te pożyczki rujnowały życie ludzi” – wyznał Warchoł.

Wszystkie ministerialne propozycje mają stanowić odpowiedź na nową rzeczywistość w dobie pandemii, w której przyszło nam żyć. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ma to być „tarcza, która ochroni Polaków w wielu aspektach życia”.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >