Zadłużenie na nowych zasadach
pixabay
Autor Maria Glinka - 23 Kwietnia 2020

Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążą

Zadłużenie już niedługo może podlegać innym przepisom prawnym dzięki antylichwiarskim rozwiązaniom, których dołączenie do uaktualnionej wersji tarczy antykryzysowej proponuje resort sprawiedliwości.

Zadłużenie po modyfikacjach

Zadłużenie na nowych zasadach postuluje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to jedna z ważniejszych zmian w prawie dotyczącym lichwy, która miałaby znaleźć się w nowej tarczy antykryzysowej.

Najnowszy przepis przewiduje zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości. Zdaniem inicjatorów zapisu, tak niewielka należność finansowa nie może być powodem do „utraty dachu nad głową” – wyznał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Modyfikacje prawne mają ukrócić sytuacje, w których „mieszkania czy domy warte kilkaset tysięcy złotych padają łupem oszustów i lichwiarzy tylko dlatego, że ktoś nie był w stanie spłacić kilkudziesięciotysięcznej pożyczki”.

Zakaz wstępu do lasów powróci? Wiele na to wskazujeZakaz wstępu do lasów powróci? Wiele na to wskazujeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Rząd zmienia plany ws. pieniędzy dla rodziców? Money: Chcą wprowadzić "zorganizowaną opiekę dla dzieci"

Cały katalog zmian

Nowe zasady dotyczące zadłużenia to nie jedyna propozycja walki z oszustami, których w czasie pandemii jest coraz więcej.

Wiceminister poinformował, że resort dąży do wprowadzenia przepisu karnego, zgodnie z którym osoba, która zażąda dwukrotności kosztów pozaodsetkowych, będzie podlegała karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Podobne widełki zostały ustalone dla przestępców w Niemczech czy Austrii.

Dotychczasowe regulacje mówiły jedynie o „znamionach ocennych m.in. niewspółmierności świadczeń”. Tak duże niedoprecyzowanie uniemożliwiało skuteczne ściganie lichwiarzy.

Kolejna zmiana dotyczy przewłaszczenia na zabezpieczenie. Jest to forma zabezpieczenia wierzytelności, która polega na przeniesieniu przez dłużnika prawa własności na wierzyciela – przypomina bankier.pl.

Co z majówką w tym roku? Wiadomo, kiedy mogą zostać otwarte hotele i pensjonatyCo z majówką w tym roku? Wiadomo, kiedy mogą zostać otwarte hotele i pensjonatyCzytaj dalej

Często dochodziło bowiem do przypadków, w których „przewłaszczano na zabezpieczenie wartość nieruchomości pod warunkiem zwrotu tej nieruchomości w razie spłaty pożyczki. Ale spłata pożyczki była niemożliwa, bo jak spłacić pożyczkę przy kosztach pozaodsetkowych na poziomie 3 tys. proc. Te pożyczki rujnowały życie ludzi” – wyznał Warchoł.

Wszystkie ministerialne propozycje mają stanowić odpowiedź na nową rzeczywistość w dobie pandemii, w której przyszło nam żyć. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ma to być „tarcza, która ochroni Polaków w wielu aspektach życia”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabraknie autobusów i tramwajów. Pasażerowie wracają do komunikacji miejskiej, nie wszyscy się zmieszczą
  2. U niektórych pacjentów koronawirus atakuje układ nerwowy. Opublikowano najnowsze badania
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Podano porażające przyczyny ogromnego pożaru na północy Polski. Największa tragedia w Polsce opanowana
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News