Wzrost cen żywności będzie nieprawdopodobny. Za podstawowe produkty zapłacimy krocie
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Grudnia 2019

Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczy

Wzrost cen w 2020 roku może być przytłaczający. Podwyżki odczują najbardziej osoby z minimalną płacą. Wyższe ceny dotkną wielu produktów i usług. A wszystko przez wzrost cen prądu.

Wzrost cen będzie szokiem

Wzrost cen ma związek ze podwyżkami cen energii elektrycznej, który podniesie stawki w przemyśle, a to będzie miało wpływ na wiele branży. Szacuje się, że ceny prądu mogą zostać podniesione nawet o 20-40 proc. dla firm i 20-30 proc. dla gospodarstw domowych - podaje Business Insider Polska. Wzrost cen jest spodziewany m.in. w branży spożywczej.

Polacy chcą zyskać, ale tylko tracą. Lepiej nie trzymać pieniędzy w bankachPolacy chcą zyskać, ale tylko tracą. Lepiej nie trzymać pieniędzy w bankachCzytaj dalej

Business Insider Polska przygotował zestawienie podstawowych produktów spożywczych, które zdrożeją przez wzrost cen energii elektrycznej (przy założeniu 40 proc. podwyżki):

 • chleb (1 kg) - z 3,67 do 4 zł
 • czekolada mleczna - z 3,37 do 3,64 zł
 • jaja (10 sztuk) - z 4,3 do do 4,64 zł
 • ser typu gouda (1 kg) - z 16,57 do 17,89 zł
 • mleko (1 litr) - z 2,56 do 4 zł
 • jogurt (150 g) z 1,3 do 1,4 zł
 • kurczak (1 kg) - z 16,21 do 17,49 zł
 • kiełbasa podwawelska (1 kg) - z 17,75 do 19,17 zł
 • szynka wiejska (1 kg) - z 14,65 do 15,82 zł


Ale to tylko produkty spożywcze. Za inne artykuły codziennego użytku także zapłacimy więcej.

Za śmieci zapłacisz fortunę

Wzrost cen czeka nas także za wywóz śmieci. Samorządy zapowiedziały podwyżki od 100 proc. do nawet 400 proc. Domowe budżety mocno to odczują, szczególnie że rośnie liczba miast, gdzie stawka za wywóz odpadów na jednego mieszkańca wynosi ponad 30 zł. Natomiast osoby, które nie dostosują się do przepisów o segregacji, będą płacić kary wynoszące przynajmniej dwukrotność podstawowej stawki.

Od 1 stycznia nowe, surowe przepisy dla kierowców. Już tworzą się kolejki tych, którzy chcą uniknąć karyOd 1 stycznia nowe, surowe przepisy dla kierowców. Już tworzą się kolejki tych, którzy chcą uniknąć karyCzytaj dalej

Skok akcyzy na alkohol i papierosy

Wzrost cen obejmie też alkohol i papierosy. Rząd podniósł akcyzę aż o 10 proc. Eksperci szacują, że średnia podwyżka ceny półlitrowej butelki wódki wyniesie około 1,5 zł. Z kolei papierosy mają podrożeć średnio o ponad 1 zł na każdą paczkę. Wzrost cen obejmie wszystkie wyroby tytoniowe, a od lipca 2020 roku pójdę w górę ceny e-papierosów.

Opłaty paliwowe w górę

Od początku nowego roku czeka nas też wzrost cen paliw. Więcej zapłacimy za benzynę, olej napędowy i gaz. A droższe opłaty za paliwo oznaczają wzrost cen transportu towarów oraz opłat za świadczenie wielu usług. Warto też wspomnieć podwyżkach cen samochodów, które są spowodowane koniecznością poprawienia bezpieczeństwa i dostosowania pojazdów do nowych wymogów dotyczących redukcji emisji CO2 o 15 proc. dla samochodów osobowych i 30 proc. dla pojazdów ciężarowych.

Część zakupów w Biedronce za darmo. Wystarczy zrobić jedną rzeczCzęść zakupów w Biedronce za darmo. Wystarczy zrobić jedną rzeczCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
 3. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
 4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 5. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
 6. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
 7. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News