PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS roznokolorowe pojemniki na smieci - segregacja
Marek BAZAK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Stycznia 2020

Jest sposób na mniejsze opłaty za wywóz śmieci. Wystarczy tylko kawałek działki

Wywóz śmieci znacznie podrożał. Ale jest sposób na to, by obniżyć opłaty. Wystarczy odpowiednio zagospodarować swój teren. Co należy zrobić, żeby wywóz śmieci był tańszy?

Wywóz śmieci kosztuje coraz więcej

Wywóz śmieci jest coraz droższy, a wynika to z nowych wymogów nałożonych na gminy przez Unię Europejską. Zgodnie z dyrektywą co najmniej połowa odpadów musi być poddana recyklingowi, a mieszkańcy, którzy nie stosują się do nowych zasad, muszą płacić nawet czterokrotność normalnej stawki za wywóz śmieci.

Kary za brak segregacji to jedno, ale obywatele, którzy segregują odpady, też odczuwają podwyżki opłat za wywóz śmieci. Wiele osób na pewno zastanawia się, jak można obniżyć opłaty. I na szczęście jest pewne rozwiązanie.

Wielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałWielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałCzytaj dalej

Wywóz śmieci może być tańszy

Jak podaje Wirtualna Polska, jednym ze sposobów na ograniczenie opłat za wywóz śmieci jest postawienie kompostownika. Jest to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o odpadach, jednak zwolnienie nie jest automatyczne. Taką decyzję podejmuje gmina i to ona decyduje, ile wyniesie obniżka stawki. Jeżeli zapadnie taka decyzja, to właściciel domu ma obowiązek przekazania informacji, czy korzysta z kompostownika.

Czy obniżki rzeczywiście mogą być odczuwalne? W Białymstoku właściciele domów, którzy korzystają z kompostowników, mogą liczyć na ulgę w wysokości 3 zł od osoby. Z kolei w Łodzi, gdzie opłaty za wywóz śmieci nie należą do najwyższych w kraju (24 zł miesięcznie) obniżka wynosi 1 zł na osobę. Każda gmina ma swoje zasady i np. w gminie Izabelin, gdzie od stycznia opłata za wywóz śmieci wynosi 33 zł od osoby, obniżka za używanie kompostownika wynosi 6 zł na osobę. Czyli różnice są spore w zależności od miejsca, a opłaty za wywóz śmieci naprawdę mogą być niższe.

- Muszą jednak liczyć się z tym, że śmieciarki nie będą odbierać od nich odpadów zielonych ani kuchennych. Nie nie ma też możliwości oddania ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, dlatego wielu mieszkańców gminy nie decyduje się na skorzystanie z tej zniżki - tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina.

Dostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiDostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiCzytaj dalej

Z kolei Warszawa wprowadza obniżki za używanie kompostowników od marca. W stolicy jest 70 tys. domów jednorodzinnych. - Myślę, że co najmniej jedna czwarta ich właścicieli zadeklaruje, że chce kompostować odpady - szacuje na łamach Wirtualnej Polski Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. W efekcie mieszkaniec domu zapłaci o 4 zł mniej, a jego opłata za wywóz śmieci wyniesie 90 zł.

Co powinno się wyrzucać do kompostownika?

Do kompostownika powinny trafiać odpady ogrodowe (liście, rośliny, gałązki), resztki jedzenia pochodzenia roślinnego (żadnych kości czy chrząstek!) i resztki warzyw i owoców takie jak obierki czy ogryzki. Portal Regiodom.pl zwraca uwagę, że na kompost nadadzą się również resztki pokarmów dla zwierząt (sucha karma), zbite skorupki jaj, rozerwane torebki po herbacie oraz fusy z kawy.

Warto pamiętać, że do kompostownika nie można wrzucać chwastów z nasionami czy roślin, które są chore, a także resztek mięsa i ryb, drewna, metalu, plastiku, gazet oraz folii.

Najważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećNajważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Papier toaletowy położony na desce klozetowej chroni przed bakteriami? Specjaliści ostrzegają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Polka dostaje 22 tysiące emerytury. Zdradziła swój sekret, wreszcie wiadomo co trzeba zrobić, żeby dostać taką fortunę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News