BiznesINFO.pl
Wyprawka z dopłatą. Program Dobry Start

PxHere/Asawin/CC0

300 zł w kilka kliknięć. Dofinansowanie do szkolnej wyprawki w ramach Dobrego Startu. Wiemy jak starać się o świadczenie

12 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Wyprawka szkolna z dofinansowaniem. 300 złotych na dziecko. Wystarczy kilka kliknięć i pieniądze wędrują na nasze konta. Sprawdzamy szczegóły programu "Dobry Start".

Wyprawka szkolna w ramach programu "Dobry Start" nazywana również 300 plus, to rządowy program, który ma na celu odciążenie rodzinnego budżetu przed powrotem dzieci do szkół. W ramach programu "Dobry Start" rodzicom z dziećmi w wieku szkolnym przysługuje możliwość ubiegania się o 300 zł dofinansowania na wyprawkę. Co ważne - pieniądze należą się każdemu dziecku w wieku szkolnym, a przy rozpatrywaniu wniosków nie są brane pod uwagę kryteria dochodowe. Co więcej - podobnie jak 500 plus, tak też i 300 plus nie podlega opodatkowaniu.

Wyprawka z dofinansowaniem - kiedy złożyć wniosek?

O kolejności dofinansowań wyprawek będą decydowały terminy złożenia wniosków. Co prawda rodzice mają na to czas aż do końca listopada, bowiem ostateczny termin przyjmowania podań o świadczenie upływa 30.11. Niemniej, warto zawnioskować o pieniądze wcześniej i szybciej otrzymać przelew na konto, tak abyśmy mogli w spokoju kupić naszym pociechom niezbędne podręczniki i przybory szkolne. Jak podaje portal Business Insider, osoby które zdążą złożyć wnioski jeszcze w sierpniu mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki najpóźniej do 30 września 2020 roku.

Program okazał się hitem. Tylko w 2019 roku z dofinansowania skorzystało aż 90 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym. Nic dziwnego, z raportu opublikowanego przez Deloitte pod koniec ubiegłorocznych wakacji, wynika że przeciętna polska rodzina na przygotowania przed nowym rokiem szkolnym wydała aż 1 718 zł. Analitycy z Deloitte wskazują, że rodzice jednej pociechy zostawili w sklepach aż 1 388 zł. Dwójka dzieci to już coroczny wydatek 1 898 zł, a trójka to 2 742 zł zostawionych przed rozpoczęciem nauki. Na co najczęściej wydajemy pieniądze? Zeszłoroczny raport Deloitte wskazuje, że lwia część rodziców co roku kupuje nowe zeszyty, długopisy, piórniki - 90 proc. badanych wskazała właśnie, że to z tymi artykułami ustawi się w kolejce do kasy przed 1 września. Kolejne 86 proc. do koszyków dorzuci odzież i obuwie, a 80 proc. respondentów musi kupić nowe książki. Okazuje się także, że polskie dzieci co roku mogą liczyć na nowe torby lub plecaki - takie zakupy planuje 79 proc. badanych przez Deloitte.

Jak złożyć wniosek o wyprawkę?

Najszybszym możliwym sposobem, aby skorzystać z dofinansowania na wyprawkę w ramach programu "Dobry Start" jest złożenie wniosku on-line. Można to zrobić w trójnasób. Pierwszym rozwiązaniem, jakie jest proponowane to skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych ZUS-u (taj samej, na której wnioskuje się o Bon Turystyczny). Drugim miejscem, w którym dostępne są wnioski, jest platforma EMP@TIA. Co więcej, wnioskować możemy również za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Niestety, rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka nie mogą skorzystać z systemu on-line. Dla takich osób przewidziana jest wizyta w powiatowym centrum pomocy rodzinie. Jednak, aby maksymalnie usprawnić obsługę i skrócić kolejki, wzory wniosków są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, skąd można je pobrać, wydrukować i wypełnić w zaciszu domu. Osoby, które mają prawo do skorzystania z usług wysłania wniosku on-line, ale z jakiegoś powodu wolą zawnioskować osobiście w urzędzie, powinny udać się do swojego urzędu miasta lub ośrodka pomocy społecznej.

<

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >