Wypłata nie dla nauczycieli. Problem dotyczy wielu gmin
Pixabay/ fot. TygZam
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Listopada 2019

Setki Polaków pod kreską. Brakuje pieniędzy na ich wypłaty

Wypłata nauczycieli zagrożona. Niektóre samorządy nie mają środków na wynagrodzenia dla pedagogów. Nauczyciele nie otrzymują też pieniędzy, które należą im się za nadgodziny czy inne dodatkowe zajęcia szkolne. Sytuacja jest niepokojąca.

Wypłata dla nauczycieli pod znakiem zapytania

Wypłata nauczycieli zagrożona w wielu gminach. Niestety, takich, które nie posiadają środków na pensje dla osób pracujących w miejscach zarządzanych przez samorządy nie brakuje. Jak podaje superbiz.se.pl, nauczyciele gminy Zawidz (woj. mazowieckie) dostali informację, że w listopadzie nie dostaną wypłaty. Jest to spowodowane brakiem pieniędzy z tzw. subwencji oświatowej. W innych gminach sytuacja jest jeszcze gorsza, jak choćby w Pleszewie (woj. wielkopolskie) - tam środków z subwencji nie ma od lipca.

Wszyscy z komórkami zapłacą więcej. Już niebawem podwyżka cenWszyscy z komórkami zapłacą więcej. Już niebawem podwyżka cenCzytaj dalej

Gminy nie chcą przesuwać środków

Czy można coś z tym zrobić? Jednym z rozwiązań mogłoby być przesunięcie środków przeznaczonych na inne cele. Jednak nie wszyscy uważają, że to dobry pomysł. Radni gminy Zawidz nie wyrazili zgody na wykorzystanie środków, które są przeznaczone na budowę drogi, ponieważ boją się, że gmina popadnie w długi. Wtedy na budowę potrzebnej infrastruktury trzeba było zaciągnąć kredyt.

Niestety, sytuacja jest bardzo niepokojąca i wymaga działania - przecież nauczyciele nie będą pracować za darmo. Wypłata jest potrzebna. Jak podaje superbiz.se.pl, wydatki gminy Zawidz przeznaczone na edukację sięgają około 11 mln zł rocznie. Rząd przekazuje subwencję oświatową na kwotę tylko 7,2 mln zł, co oznacza że resztę środków (ponad jedną trzecią) gmina musi wydać sama.

Samorządowcy muszą się zmierzyć z problemem

Nie ma się co oszukiwać - ostatnia reforma edukacji doprowadziłą do znacznego pogorszenia sytuacji w szkołach w całej Polsce.W gminnych szkołach podstawowych zrobiło się więcej klas 7 i 8, a uczy się tam bardzo mało uczniów - niektóre klasy nie liczą więcej niż osiem osób, program edukacyjny ktoś musi wdrożyć. Jednak jak nauczyciele mają przykładać się do pracy, gdy nie dostają tak oczywistej rzeczy jak wypłata? Pytanie, skąd na to znajdą się pieniądze? Rozwiązania muszą teraz szukać samorządy.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez swój nos nie mogła patrzeć na swoje odbicie. Po operacji jest jak zupełnie inna osoba
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News