Wybory prezydenckie w czasie pandemii
Fot. Jakub Kaminski/East News, Bemowo Piskie, 22.03.2020. Mimo pandemii koronawirusa w Bemowie Piskim odbywaja sie wybory uzupelniajace do rady miejskiej. Mandatu zrzekl sie Pawel Loniewski. O jego miejsce ubiega sie trzech kandydatow.
Autor Maria Glinka - 3 Kwietnia 2020

Wybory prezydenckie wyłącznie korespondencyjne? Toczy się walka o 10 maja

Wybory zaplanowane na 10 maja odbędą się w terminie – na takim stanowisku stoi partia rządząca. Inicjatorem pomysłu głosowania wyłącznie korespondencyjnego, który obiegł media, miał być sam szef PiS Jarosław Kaczyński. Jeszcze dziś ta propozycja ma trafić do marszałka sejmu.

Wybory mają zostać zorganizowane w terminie

Wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja wzbudzają wiele kontrowersji ze względu na szalejącego po Polsce koronawirusa. Jak dotąd odnotowano 2633 przypadki zakażenia, nie żyje 45 osób. A eksperci twierdzą, że to dopiero początek.

Tak trudna sytuacja epidemiczna w kraju nie jest jednak wystarczającą przesłanką dla partii rządzącej, aby wprowadzić jeden ze stanów nadzwyczajnych, który pozwoliłby na zmianę terminu majowej elekcji.

Zamiast tego rządzący decydują się na zmiany w kodeksie wyborczym. O kolejnej modyfikacji w prawie donosi onet.pl., zdaniem którego projekt głosowania korespondencyjnego dla wszystkich obywateli ma trafić do laski marszałkowskiej jeszcze dzisiaj. W piątek miałby w tej sprawie zagłosować sejm.

Z ostatniej chwili: Minister ogłosił kolejny, bezwzględny zakaz. Jego złamanie wiąże się z poważnymi problemamiZ ostatniej chwili: Minister ogłosił kolejny, bezwzględny zakaz. Jego złamanie wiąże się z poważnymi problemamiCzytaj dalej

W trosce o bezpieczeństwo wyborców

Kolejna zmiana kodeksu zyskała aprobatę w ścisłym kierownictwie PiS, które zebrało się wczoraj na pilnym spotkaniu na Nowogrodzkiej mimo obowiązującej wszystkich kwarantanny społecznej.

Rozmówcy Onetu twierdzą, że na głosowanie korespondencyjne w maksymalnie rozszerzonej formule miał naciskać sam Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że zorganizowanie wyborów w maju jest kwestią absolutnie priorytetową.

„Chcemy w ten sposób zniwelować do minimum możliwość zakażenia się Polaków, którzy będą chcieli wziąć udział w głosowaniu” – twierdzi jeden z polityków PiS, który uczestniczył we wczorajszym spotkaniu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Rozłam w rządzie na horyzoncie?

Kolejnym modyfikacjom w prawie wyborczym zdecydowanie sprzeciwia się Porozumienie Jarosława Gowina.

„Wybory mogą odbyć się tylko w pierwszym możliwym terminie, który nie będzie zagrażał wzrostowi epidemii oraz życiu Polaków” – oznajmił polityk. Zapytany o stanowisko partii w sprawie nowej propozycji PiS przyznał, że „decyzję podejmiemy tuż przed głosowaniem”.

Z informacji, do których dotarł Onet wynika, że Jarosław Kaczyński zażądał od Jarosława Gowina poparcia kolejnych zmian w prawie wyborczym. Informatorzy donoszą, że prezes postawił ultimatum w postaci usunięcia Porozumienia z rządu, jeśli politycy Gowina nie zagłosują za dalszymi modyfikacjami prawa wyborczego.

Które Biedronki i Lidle są otwarte całodobowo? Spis sklepów, w których zrobisz zakupy 24hKtóre Biedronki i Lidle są otwarte całodobowo? Spis sklepów, w których zrobisz zakupy 24hCzytaj dalej

Minister miał ponoć oznajmić, że jego posłowie nie poprą rozszerzenia formuły głosowania korespondencyjnego nawet jeśli miałoby to oznaczać rozpad rządu. Zdaniem Gowina nie wolno kłaść życia Polaków na szali obok wyborów prezydenckich.

Warto przypomnieć, że system głosowania korespondencyjnego został zniesiony kilkanaście miesięcy temu z powodu chęci zminimalizowania nadużyć i oszustw, które się z nim wiązały – pisze tvn24.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  3. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News